Čtvrtek, 4. března, 2021

K dokončení modernizace D1 zbývá posledních 50 kilometrů. Hotové mají být už letos na podzim

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

O víkendu se na dálnici D1 vrátí dělníci. Po pátečním rozmístění dopravně-inženýrských opatření začne v sobotu modernizace úseku 23 Devět křížů – Ostrovačice ve směru na Brno. Práce na dalších úsecích pak budou postupně pokračovat během března. Dnes to uvedlo ministerstvo dopravy.

Kromě úseku u Humpolce budou práce probíhat také mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi, mezi Koberovicemi a Humpolcem, mezi Velkým Beranovem a Měřínem a mezi Devíti Kříži a Ostrovačicemi. V těchto úsecích se budou muset řidiči připravit na omezení.

Po devíti letech hotovo

„V letošním roce nám zbývá modernizovat necelých 50 kilometrů dálnice D1, z toho 8 kilometrů na úseku 12 u Humpolce bude hotovo hned na jaře, a to bez větších omezení pro řidiče. V průběhu roku tak budou práce probíhat na čtyřech úsecích v délce zhruba 41 kilometrů“, upřesňuje ministr dopravy Karel Havlíček a dodává: „Modernizace dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou v celkové délce 161 kilometrů tím letos po devíti letech skončí.“

Stejně jako v minulých letech zůstanou i letos, až na krátkodobé výjimky, pro řidiče zachovány v obou směrech dva pruhy ve zúženém profilu.

Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic nasadí všechna dosud vyzkoušená opatření, která podporují jak bezpečnost řidičů, tak bezpečnost dělníků provádějících stavební práce v těsné blízkosti veřejného provozu.

Bezpečnostní opatření

V modernizovaných úsecích bude probíhat úsekové měření. Jeho cílem je zklidnění a plynulost dopravy. Samozřejmostí jsou dočasná nízká svodidla, zvýrazněné dopravní značení a mobilní informační systém. Řidiči budou moci využívat informační linku 800 280 281, stejně jako webové aplikace.

„Tento rok bude opět náročný jak pro stavbaře, tak pro řidiče. Je to ale poslední rok, kdy budou muset snášet zdržení. Kromě trpělivosti je proto prosím i o disciplinovanost, dodržování pravidel plynulé jízdy a bezpečné vzdálenosti, aby kolon kvůli nehodám bylo co nejméně,“ apeluje na řidiče Karel Havlíček.

Celá modernizace 161 kilometrů D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou začala v roce 2013 a dokončena bude na podzim roku 2021. Stavba spočívá v kompletním odstranění původního povrchu i podloží a vystavění nové dálnice ve stejné stopě za plného provozu, včetně všech silničních nadjezdů.

pdm

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter