Jourová bude mít slyšení před europoslanci 7. října

Věra Jourová. Zdroj: europa.eu

Budoucí česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se má zabývat dohledem nad hodnotami Evropské unie a nad transparentností, bude mít slyšení před europoslanci 7. října. Na svém webu to oznámila liberální europarlamentní frakce Obnova Evropy.

Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová bude odpovídat na dotazy poslanců dvou parlamentních výborů, a to výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a výboru pro ústavní záležitosti (AFCO), který sleduje mimo jiné procesy evropské integrace a dodržování unijních smluv. „Grilování“, jak se parlamentním slyšením kandidátů na funkce v Evropské komisi říká, začne ve 14:30 a potrvá tři hodiny.

Šéfka nové Evropské komise Ursula von der Leyenová o Jourové při její nominaci řekla, že předvedla excelentní práci v končící komisi Jeana-Claudea Junckera, kde má na starosti ochranu spotřebitelů a spravedlnost. Reagovala tak na otázky novinářů, kteří naráželi na spojení české komisařky s českým premiérem Andrejem Babišem, třeba v souvislosti s českou mediální scénou či s auditními zprávami o možném střetu Babišových zájmů při čerpání unijních fondů.

Aby se celá komise mohla začátkem listopadu ujmout funkcí, musí ji na říjnovém zasedání ve Štrasburku schválit plénum europarlamentu.

-čtk-