Čtvrtek, 24. června, 2021

Jednotnou spisovou službu prosazovali archiváři vnitra, obešli „ajťáky“

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Souboj mocenských klik se odehrál v červnu na ministerstvu vnitra. Archiváři prosadili záměr na jednotnou spisovou službu napříč celou republikou, přitom se k tomu nemohli vyjádřit „schvalovatelé“ IT projektů ze stejného ministerstva. IT komunita se však jednotně postavila proti nápadu archivářů a jednotná spisová služba pro všechny úředníky nebude.

Poměrně velký poprask se v IT komunitě strhl kolem návrhu ministerstva vnitra na zavedení jednotné spisové služby. O tom informovalo ministerstvo vnitra v polovině července, když rozeslalo do meziresortního připomínkového řízení návrh na hloubkovou analýzu skutečného stavu spisových služeb u jednotlivých státních institucí. Podrobně jsme o tom informovali v textu Vnitro uvažuje nad jednotnou „spisovkou“ pro státní instituce. ICT Unie protestuje.

Nyní vyplývají na povrch další zajímavé skutečnosti V tomto případě se totiž naplno ukázaly spory jednotlivých mocenských bloků uvnitř ministerstva vnitra. Podle informací Ekonomického deníku totiž návrh na zavedení jednotné spisové služby prosadili pracovníci Odboru archivní a spisové služby – zkráceně se jim říká archiváři, u náměstka ministra vnitra pro legislativu a státní správu Petra Mlsny. „Prostě ho přesvědčili, že je situace zcela kritická a neřiditelná a bylo by nejlepší všechno sjednotit. Ostatně o tom se už na baráku mluví řadu let, ale ještě nikdy to nedošlo do této fáze. Samozřejmě, že to je jejich dlouholetý sen, mít jednu spisovku, kterou bude snadné kontrolovat pro všechny instituce. Toto byl pokus, který zašel nejdál,“ řekl Ekonomickému deníku zdroj z ministerstva vnitra, který se tam zabývá IT systémy.

Záměr jednotné spisovky obešel hlavního architekta eGovernmentu

U podobných záměrů bývá obvyklé, že se nejdříve koná tzv. vnitřní připomínkové řízení, kdy se k myšlence nejdříve vyjádří jednotlivé odborné útvary organizace, která s nápadem přišla. Poté se koná meziresortní připomínkové řízení, kde se ostatní ministerstva, odborné svazy a další organizace vyjadřují k danému záměru. To se tentokrát nestalo, obě připomínková řízení byla sloučena. Tím se obešeli Odbor hlavního architekta Ministerstva vnitra, který přitom schvaluje všechny IT projekty s pořizovací hodnotou vyšší než 6 milionů korun za rok. Jeho vedoucí pracovníci byli do značné míry překvapeni, když se o záměru archivářů dozvěděli.

Vzhledem k tomu, jak jsou nastavena pravidla schvalování IT projektů pořizovaných ve státní správě, měl by Odbor hlavního architekta ve schvalování projektu jednotné spisové služby stejně poslední slovo a právo veta. Pokud by byla zakázka na jednotnou spisovou službu vypsána, odhaduje se, že její hodnota by byla ve stamilionech korun, možná by překročila hranici jedné miliardy korun. A ředitel Odboru hlavního architekta Petr Kuchař Ekonomickému deníku řekl, že by s projektem nesouhlasil, jelikož by vedl k monopolizaci trhu.

Ostře proti byla také ICT Unie, která sdružuje největší hráče v oblasti IT v České republice. Její představitelé mj. napsali: „Zároveň upozorňujeme na skutečnost, že tvrzení o připravovaném záměru na zavedení jednotné spisové služby pro orgány státní správy je zavádějící. Dle dostupných informací nebyl dosud takový materiál schválen vládou a ani v předložené podobě nemá oporu v strategii Digitální Česko. Zároveň upozorňujeme na skutečnost, že dosud nebylo prokázáno, že centralizace řešení formou jednoho ICT nástroje přinesla tak často deklarovanou úsporu,“ uvedli zástupci největších IT firem v oboru.

Za Digitální Česko je zodpovědný vládní zmocněnec pro digitální agendu Vladimír Dzurilla. Podle něj není cílem státu všechnu agendu centralizovat, ale nastavit procesní a bezpečnostní standardy, které jsou nutné pro zákonný provoz informačních systémů. „Jde jen o to, aby software, který je pro dané úkony nabízen na trhu byl v souladu nejen s českým, ale i evropským právem a aby ti, kdo si ho pořídí, měli jistotu, že je vše v pořádku,“ dodal Dzurilla, který nic nenamítá na vnitrem avizovanou hloubkovou analýzu stavu spisové služby napříč republikou. Podrobně jsme informovali v textu Plán vnitra na jednotnou spisovou službu narazil, budou stanoveny standardy pro tento software.

ICT Unie navíc upozorňuje na riziko migrace dat ze stávajících systémů do jednotného řešení, včetně vzniklých nákladů na veřejné rozpočty. „Přitom zkušenosti ústředních správních úřadů při snaze migrovat data mezi dosavadními dodavateli a novými dodavateli skončila dosud většinou ztrátou části datového fondu, či úplným krachem a následně množstvím zahájených šetření orgánů činných v trestním řízení,“ varovala ICT Unie.

Jiří Reichl

 

O tématu jsme již psali:

Plán vnitra na jednotnou spisovou službu narazil, budou stanoveny standardy pro tento software  2.8.2018

Vnitro uvažuje nad jednotnou „spisovkou“ pro státní instituce. ICT Unie protestuje  31.7.2018

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter