INZERCE

Vodík je podle některých odborníků palivem budoucnosti, jiní jsou skeptičtí. Foto: Pixabay

Jedna velikost nesedí všem. Dotace EU na výrobu vodíku posbíraly čtyři státy

Evropská komise vybrala vítěze první soutěže na výrobu zeleného vodíku. Dobrá zpráva je, že požadované dotace jsou až překvapivě nízké – od 0,37 do 0,48 eura za kilogram tohoto paliva. Odvrácenou stranou úspěchu je, že vyhrály projekty v zemích, které mají nejlepší podmínky pro výrobu z přebytků zelené elektřiny. Ostatní měli smůlu.

Soutěž organizovaná Evropskou vodíkovou bankou přilákala 132 zájemců ze 17 zemí, avšak jen sedm investorů uspělo. Celková výše přidělených dotací dosahuje 720 milionů eur. Většinu z tohoto balíku získají dva velké projekty na jihu Evropy – španělská Catalina a portugalský MP2X. Ve Španělsku se nacházejí tři úspěšné projekty a v Portugalsku dva. Po jednom úspěšném žadateli má Finsko a Norsko.

Jak dále Evropská komise uvedla na svém webu, sedm úspěšných projektů vyrobí během prvních deseti let provozu 1,58 milionu tun zeleného vodíku, což umožní snížit emise oxidu uhličitého o více než 10 milionů tun. Během těchto prvních deseti let budou investoři dostávat provozní dotaci. Využití bude mít toto ekologické palivo v hutnictví, chemickém průmyslu včetně výroby syntetických hnojiv a v námořní dopravě.

„Výsledky naší první celoevropské aukce na výrobu obnovitelného vodíku jsou velmi povzbudivé. Tyto inovativní aukce, financované z příjmů z obchodování s emisními povolenkami, mění hru, pokud jde o výrobu obnovitelného vodíku v Evropě,“ uvedl k výsledku aukce evropský komisař pro klimatickou politiku Wopke Hoekstra.

Kdo v první aukci uspěl

Přehled úspěšných projektů v první aukci na podporu výroby zeleného vodíku. Zdroj: Evropská komise

Méně spokojení jsou Němci, na které se vůbec nedostalo. Spolková vláda chce některé domácí projekty podpořit částkou 350 milionů eur. Použije k tomu balík peněz na podporu výroby zeleného vodíku, který před měsícem úspěšně prošel notifikací u Evropská komise.

S&P Global Commodity Insights k výsledku aukce dodal, že projekty z řady zemí neměly šanci uspět. Například v Nizozemsku vychází výroba obnovitelného vodíku elektrolýzou vody na 8,27 eura na kilogram a proti výrazně levnějším projektům na Pyrenejském poloostrově neměl šanci. Jak zaznělo na nedávném sympoziu Ekonomického deníku na téma Vodíková strategie, v Česku bude výroba zeleného vodíku ještě dražší – bez veřejných dotací vychází na zhruba 13 eur/kg.

Druhá aukce na podporu výroby obnovitelného vodíku v zemích EU odstartuje zřejmě během podzimu, jak uvedl web HydrogenInsights.com. Nabídka dotací bude tentokrát výrazně štědřejší: 2,2 miliardy eur. Nová soutěž by měla zahrnovat ponaučení z první aukce a je tak možné, že podmínky soutěže zohlední rozdílné náklady na výrobu zeleného vodíku v různých částech Evropy.

(dtr)