Rozmohl se nám tady takový nešvar. Některé firmy začaly ve svých finančních výsledcích, vložených do sbírky listin obchodního rejstříku, zapisovat místo čísel zkratku OT. Tím chtějí dát najevo, že jedná o obchodní tajemství. Dostávají se tím do výhodné pozice oproti společnostem, jež své výsledky poctivě zveřejňují.

Zřejmě nejznámějším průkopníkem této metody zatajování finančních výsledků je společnost Livesport, která sebe sama označuje za předního poskytovatele výsledků, statistik a dalších rychlých informací z oblasti sportu. Její vlastníci Martin Hájek a Jiří Mareš se v posledních letech začali objevovat v žebříčcích nejbohatších českých byznysmenů magazínu Forbes i dalších médií.

Přímo z finančních výsledků však toho uživatel příliš mnoho nezjistí, protože místo klíčových čísel zde narazí pouze na zkratku OT. Za ní se neskrývá obrněný transportér ani anglické „off topic“, ale obchodní tajemství. Autor článku se již v minulosti tázal zástupců Livesportu, proč takto postupují, ale žádná odpověď nepřišla.

Rozvaha (pasivní strana) společnosti Livesport za rok 2019. Všechny důležitější cifry jsou nahrazeny zkratkou OT. Zdroj: Sbírka listin obchodního rejstříku (kopie části rozvahy)

Bylo jen otázkou času, kdy se tímto přístupem nechají inspirovat další byznysmeni. Jako například kontroverzní podnikatel Radomír Prus. „Nevím, proč bychom měli zveřejňovat, jak se nám daří. Aby každý věděl, kolik máme na účtu a podobně. Takže vše pro nás důležité označíme jako obchodní tajemství a nebudeme to zveřejňovat vůbec. Dělá to tak už hodně firem,“ řekl Prus v červnu během rozhovoru pro MF Dnes.

Jak Prus řekl, tak se i stalo. Jím ovládané společnosti HE3DA, HE3DA Technologies a Exelsior Engineering v minulých týdnech opožděně vložily do sbírky listin obchodního rejstříku finanční výsledky za roky 2018 a 2019. Všechna důležitá čísla jsou zde nahrazena ručně psanou poznámkou OT.

Rozsah požadavků na zveřejňování výsledků hospodaření je v Česku poměrně vysoký a je logické, že se to některým podnikatelům a manažerům nelíbí. Na druhou stranu by zrovna společnosti, které sbírají kapitál od širšího okruhu investorů (jako například společnost Magna Energy Storage budující závod na výrobu baterií HE3DA), měly být z logiky věci informačně otevřené vůči veřejnosti.

Mohlo by vás zajímat

Jedná se tak o další pochybnost, která se vznáší nad projektem „převratných českých baterií“ HE3DA. Ekonomický deník v minulých měsících informoval o technologických slabinách těchto baterií, kauzách klíčových osob za projektem a také o svérázném přístupu firmy k získávání dalšího kapitálu.

David Tramba