INZERCE

RegioJet plánuje v budoucnu provozovat vlaky mezi Prahou a Čopem. Čop se nachází na západě Ukrajiny v trojmezí s Maďarskem a Slovenskem a je důležitým železničním uzlem. Foto: RegioJet

Jančurův RegioJet plánuje vlaky mezi Hannoverem a ukrajinskou hranicí z polské Przemysle. Požádal o přístup k železniční síti

Cestování vlakem mezi Ukrajinou, která byla napadena Ruskem, a Německem by mohlo být brzy jednodušší. Český dopravce RegioJet podnikatele Radima Jančury plánuje nové přímé železniční spojení mezi polsko-ukrajinským pohraničním městem Przemysl a Hannoverem. Potvrdila to mluvčí společnosti v Brně.

RegioJet podal žádost polskému drážnímu úřadu UTK o otevřený přístup k železniční síti a čeká na rozhodnutí. RegioJet dlouhodobě nabízí denní železniční dopravu mezi Prahou a Przemyslem, odkud jezdí vlaky mimo jiné do ukrajinských měst Kyjev, Lvov a Charkov.

Kromě toho společnost plánuje v budoucnu provozovat vlaky mezi Prahou a Čopem. Čop se nachází na západě Ukrajiny v trojmezí s Maďarskem a Slovenskem a je důležitým železničním uzlem. Kvůli tomu podle dalších informací probíhají další jednání s ukrajinskými železnicemi.

Historie RegioJetu, původně STUDENT AGENCY, se začala psát v roce 1993, kdy Radim Jančura, tehdy student brněnského VUT, založil agenturu zprostředkovávající au pair pobyty studentům z České republiky. Postupně začalo přicházet stále více klientů a Radim Jančura v roce 1996 založil společnost STUDENT AGENCY a přijal první zaměstnance.

S tím, jak firma získávala nové zákazníky a budovala si postavení na trhu, rozšiřovala i pole svojí působnosti. Skupina STUDENT AGENCY se dnes zaměřuje na široké portfolio služeb – je předním prodejcem letenek a zájezdů, největší agenturou pro prodej jazykových a pracovních pobytů v zahraničí a také nejúspěšnějším soukromým autobusovým a vlakovým dopravcem.

Na jaře 2016 začala Jančurova společnost u autobusové flotily začali využívat marketingovou značku RegioJet. Tento krok umožnil sjednotit síť autobusů a vlaků pod jeden název a díky tomu se dále rozvíjet nejen v Česku a na Slovensku, ale také v zahraničí.

Podobně jako žluté autobusy na silnicích, spustily i žluté vlaky RegioJet revoluci na kolejích. Vlaky RegioJet zajišťují pravidelnou železniční dopravu na trasách v České republice a na Slovensku a zajíždějí i na Ukrajinu a dalších evropských zemí.

Česká společnost RegioJet vznikla v roce 2009 jako dceřiná společnost STUDENT AGENCY. RegioJet od roku 2011 provozuje pravidelnou osobní železniční dopravu na trase Praha-Ostrava-Žilina-Košice. Svézt se můžete také na trase Praha-Brno-Bratislava a Praha-Brno-Vídeň.

V roce 2019 RegioJet zavedl rychlíkovou linku svých vlaků R8 na trase Brno-Přerov-Ostrava-Bohumín a krajské zeleno-žluté vlaky v Ústeckém kraji.

V roce 2020 RegioJet prodloužil linku z Vídně až do Budapešti, od té doby lze cestovat na trase Praha-Brno-Vídeň-Budapešť. Žluté vlaky začaly posléze jezdit i do Chorvatska.

Od ruské agrese na Ukrajinu RegioJet poskytuje i cestování na Ukrajinu. Délka jízdy mezi Prahou a Kyjevem trvá přibližně 22 hodin. Cesta probíhá ve spolupráci s Ukrajinskými železnicemi s přestupem na navazující sedačkové a lůžkové vlaky v polském Przemyslu z důvodu širšího rozchodu kolejí na území Ukrajiny, na které české vlaky nejsou stavěny. Trasa Przemysl-Kyjev je obsluhována sedačkovými vozy. Trasy Přemyšl-Záporoží a Přemyšl-Charkov jsou obsluhovány dle dispozic sedačkovými a lůžkovými vozy.

(nik)