Bankroty, pád tržeb a rostoucí ztráty, ale také rostoucí byznys a solidní zisky. Výsledky českých průmyslových podniků s ruským vlastníkem jsou poněkud nejednoznačné. Příkladem mohou být dva výrobci armatur z Opavska – MSA a Arako. Zatímco první jmenovaná firma v srpnu zbankrotovala a výrobu nejspíš někdo převezme, druhá z nich loni navýšila tržby i zisk.
Podnik MSA je tradičním výrobcem průmyslových armatur včetně těch speciálních pro jaderné elektrárny. Ekonomicky se mu nedaří už deset let. Naposledy byl totiž ziskový v roce 2013, kdy vydělal 69 milionů korun při dvoumiliardových tržbách. Od té doby MSA hromadí ztráty a tržby spadly na zlomek původní hodnoty; finanční výsledky za roky 2021 a 2022 raději firma v Obchodním rejstříku vůbec nezveřejnila. V době podání insolvenčního návrhu měla nesplacené závazky ve výši 824 milionů korun.
Insolvenční návrh podalo v červenci samotné představenstvo MSA kvůli neudržitelné finanční situaci. Ruský vlastník MSA se údajně snažil situaci vyřešit prodejem firmy, avšak Finanční analytický úřad (FAÚ) v květnu neudělil potřebnou výjimku z protiruských sankcí. Prodej je ve hře také po prohlášení úpadku firmy. „Insolvenční správce jednal s několika potenciálními investory, resp. zájemci o případný odkup obchodního závodu dlužníka či jeho částí,“ uvedl v září insolvenční správce Michal Janovec z firmy JK Insolv.
Vlastnictví MSA je v posledním roce a půl poněkud nejasné. Do loňského března byl vlastníkem ruský oligarcha Dmitrij Aleksandrovič Pumpjanskij, respektive jeho průmyslový holding TMK. Poté, co byl zařazen na sankční seznamy v EU a Británii, přepsal Pumpjanskij vlastnictví TMK na šest jiných osob, z nichž žádná nemá kontrolní podíl.
Mohlo by vás zajímat
Ve stejném oboru podnikající Arako bývalo menším podnikem, i v nejlepších letech vykazovalo tržby okolo 400 milionů korun. Jeho nepřímým vlastníkem je koncern Rosatom, kterého se (aspoň zatím) sankce EU netýkají. I díky zakázkám od majitele se Araku loni celkem dařilo. Dokonce zvládlo navýšit tržby o 10 procent na 373 milionů korun a čistý zisk desetinásobně na 24 milionů korun. Podle informací na firemním webu dodává Arako armatury třeba pro tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu a indický Kudankulam.
Zablokované ČKD Blansko
Podobně špatně jako MSA je na tom ČKD Blansko Holding, vlastněný ruským podnikem Ťažmaš. Za jeho reálného vlastníka je považován poslanec ruské Státní dumy Andrej Trifonov, který se kvůli podílu na ruské agresi vůči Ukrajině ocitl na sankčním seznamu Evropské unie. FAÚ proto loni zasáhl a omezil akcionářská práva ruského vlastníka. ČKD Blansko Holding zveřejnilo výsledky naposledy za rok 2019, ale podle zpráv, které se loni objevily v Blanenském deníku a MF Dnes, tak je firma ve špatné formě a propouští zaměstnance.
Lépe se daří sesterskému podniku ČKD Blansko Small Hydro, který se zaměřuje na dodávky technologií pro malé vodní elektrárny. Ten loni navýšil tržby dvojnásobně na 104 milionů korun, místo 10 milionové ztráty v roce 2021 měl loni zisk téměř 24 milionů korun. Loni v říjnu se změnila struktura vlastníků. Ťažmaš si ponechal 55procentní podíl, zatímco ČKD Blansko Holding svých 45 procent prodalo kyperské firmě Inter Energy Equipment s neznámými majiteli.
Mezi průmyslové podniky se vztahem k oboru energetiky, které mají ruské majitele, patří také Kabelovna Kabex z Holýšova na Plzeňsku. Vlastní ji ruský byznysmen Dmitrij Vasečko, který delší dobu žije v Česku. Kabex loni navýšil tržby o čtvrtinu na 151 milionů korun a po vysoké předloňské ztrátě uzavřel minulý rok na „černé nule.“ Firmu zatěžují vysoké ztráty z hospodaření minulých let, na což upozornili i auditoři loňské účetní závěrky.
Ruský kapitál na ústupu
Ještě před dvěma lety měla ruského vlastníka celá řada známých českých podniků. Jejich osud je shrnut v následujícím přehledu:
- Sberbank CZ se stejnojmenným ruským vlastníkem patřila mezi středně velké banky na českém trhu s objemem klientských vkladů 72 miliard korun. Po prvních zprávách o ruském záměru anektovat východní Ukrajinu z ní začali lidé a firmy ve velkém stahovat peníze. Výsledkem byl zásah ČNB a odebrání bankovní licence. Dnes je Sberbank CZ v likvidaci, insolvenční správkyně rozprodává pohledávky a další majetek. Pokud vše dobře dopadne, věřitelé ještě letos získají nazpět 95 až 100 procent pohledávek.
- Škoda JS měla již delší dobu problém získávat nové zakázky v oboru dodávek zařízení a služeb pro jaderné elektrárny. Koncový ruský vlastník – Gazprombank – byl totiž na sankčních seznamech v USA a Británii. Situaci vyřešil prodeji firmy. V prvním kroku ji loni v červnu převzala firma Wood & Company Financial Services, po získání potřebných povolení antimonopolních orgánů se v listopadu 2022 stal vlastníkem ČEZ.
- Na konci dubna 2022 přešel do českých rukou podnik Aircraft Industries z Kunovic u Uherského Hradiště. Výrobce malých dopravních letadel L-410 do té doby nepřímo vlastnil ruský oligarcha Iskander Machmudov a většina vyrobených letounů směřovala do Ruska. Současným vlastníkem je Ompo Holding (mateřská společnost Omnipolu), který vlastní Richard Háva a jeho synové.
- Na počátku listopadu 2022 prodal ruský podnik NVision Group dceřinou společnost NVision Czech Republic trojici topmanažerů balkánského a ukrajinského původu. Na transakci upozornil web Seznam zprávy, který připomněl, že NVision vlastnil miliardář s vazbami na Kreml Vladimir Jevtušenkov. Pro český podnik, který se zaměřuje na výrobu elektrosoučástek pro telekomunikace a automobilový průmysl, se jednalo o vítanou změnu.
- Ruského vlastníka má stále známý zpracovatel drahých kovů Safina z Vestce u Prahy. Od podzimu 2014 ji vlastní ruská Renova Group oligarchy Viktora Vekselberga. Podle zápisu v Evidenci skutečných majitelů ji prý už neovládá. Jako reálný koncový vlastník byl od června 2019 zapsán ruský byznysmen Aleksandr Okatov, který dříve pro Vekselberga pracoval. Okatov letos v létě zemřel, jeho firmy včetně Safiny dle webu Seznam zprávy převzal další Rus Sergej Demidov.
David Tramba