Pokud se vláda premiéra Petra Fialy chlubí nějakým úspěchem v oblasti energetiky, tak je to úplná náhrada dovozu plynu z Ruska a tím související získání podílu v LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. Ten je v provozu již přes deset měsíců a zdá se, že se skutečně jedná o úspěch hodný pochvaly. Terminál skutečně pokrývá část spotřeby plynu v Česku, i když menší, než by mohl.

Podle oznámení společnosti ČEZ, která si část nového LNG terminálu s podporou české vlády pronajala, připlulo během prvních šesti měsíců letošního roku celkem 12 lodí se zkapalněným plynem určeným pro Českou republiku. Objem dovozu o něco přesáhl jednu miliardu metrů krychlových plynu. ČEZ má k dispozici kapacitu pro dovoz až 3 miliard m3 ročně, své možnosti v prvním pololetí tedy využil na zhruba 70 až 75 procent.

Jenže ne všechen dovezený plyn doputoval až do Česka. „Nadpoloviční objem dovezeného LNG jsme po převedení do plynné podoby transportovali až do Česka, menší část jsme prodali v Německu,“ odpověděl mluvčí ČEZ Roman Gazdík a dodává: „Veškerý objem, který je v Česku potřeba nebo o který je u nás zájem, přivezeme z Eemshavenu do Česka. Pokud o plyn není v Česku zájem, tak ho prodáme jinde.“

Odhadem lze říct, že ze 4 miliard m3 plynu spotřebovaných v ČR za první pololetí mohlo pocházet maximálně 20 procent z nizozemského terminálu. Podivné je, že se tyto dovozy příliš nepromítají do čísel Českého statistického úřadu. Ten uvádí, že 74 procent dovezeného plynu letos od ledna do června pocházelo z Norska a zbytek tvoří nákupy na jednotném evropském trhu s nejasným původem plynu.

Mohlo by vás zajímat

Zatímco některé evropské země, hlavně Francie, Belgie a Španělsko, dál vesele dovážejí zkapalněný zemní plyn (LNG) z Ruska, ČEZ tyto „krvavé obchody“ odmítá. Podle vyjádření mluvčího ČEZ přivezlo v prvním pololetí 10 lodí z celkových 12 zkapalněný plyn ze Spojených států. Zbývající dva tankery přivezly LNG z nejmenovaných zemí Jižní Ameriky a Afriky.

Slavnostní zahájení provozu nového LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu se odehrálo loni v září za účasti předsedy vlády Petra Fialy. Investorem terminálu, který vznikl za pouhých šest měsíců od schválení záměru, byla nizozemská společnost Gasunie. Kapacitu terminálu v rozsahu 8 miliard m3 ročně si rozdělily společnosti ČEZ, Shell a Engie.

David Tramba