Vrátí se zájem o výstavbu jaderných elektráren, nebo bude výroba energie štěpením atomů uranu v příštích desetiletích stagnovat? Jasno v tom nemá ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Představila totiž dva zcela rozdílné scénáře očekávaného vývoje jaderné energetiky do roku 2050.
Podle optimistického scénáře v každém desetiletí výkon provozovaných jaderných elektráren vzroste. Ze současných 392,6 gigawatty se tak vyšplhá až na 792 gigawattů (GW) v roce 2050. Podíl jádra na globální výrobě elektřiny by se mohl zvýšit z 10 na 12 procent. Naopak pesimistický scénář hovoří o poklesu výkonu jaderných bloků na 366 GW v roce 2030, následovat má postupný návrat k hodnotě 394 GW v roce 2050.
Co je důvodem k takového pesimismu? MAAE upozorňuje, že dva ze tří jaderných reaktorů jsou v provozu déle než 30 let a blíží se tak konci své životnosti. Podle pesimistického scénáře bude jedna čtvrtina všech reaktorů ve světě odstavena do roku 2030. Jenže ani takové jaderné velmoci, jako jsou Spojené státy a Francie, nemají za dožívající elektrárny náhradu. Nové jaderné bloky se zde budují v nedostatečném množství a také s velkým zpožděním i prodražením.
I když se optimistický a pesimistický scénář MAAE výrazně liší, je téměř jisté, že výkon jaderných elektráren bude v západní polovině Evropy i v Severní Americe v příštích desetiletích klesat. Pokud lze někde očekávat rozmach jaderné energetiky, tak to bude hlavně ve východní Asii (Čína), jižní Asii (Indie) a západní Asii, kam spadají arabské země, Írán a Turecko.
Oproti pesimismu, který převládl po havárii japonské elektrárny Fukušima Daiči v roce 2011, se nicméně vyhlídky jaderné energetiky o trochu zlepšily. MAAE totiž v minulé studii z loňského roku hovořila ve optimistickém scénáři o růstu výkonu reaktorů na 715 GW v roce 2050 (oproti aktuálnímu odhadu 792 GW).
Důvod je zřejmý – rostoucí obavy z globálních změn klimatu, což zvyšuje tlak na rychlou náhradu fosilních paliv v energetice i dopravě. „Zjištění v této zprávě představují povzbudivé znamení rostoucího povědomí o tom, že jaderná energie, která během provozu nevypouští žádný oxid uhličitý, je v úsilí o dosažení nulových čistých emisí naprosto zásadní,“ uvedl v tiskové zprávě MAAE její generální ředitel Rafael Mariano Grossi.
Mohlo by vás zajímat
Podle posledních zpráv to vypadá, že jaderná energetika zůstává ve světě na okraji zájmu. Za první letošní pololetí byly dokončeny a připojeny k síti čtyři reaktory – všechny v Asii. Konkrétně dva v Číně a po jednom v Indii a Pákistánu. Také zprávy o zahájené stavbě jaderného bloku přicházely hlavně z Číny. Naopak v evropských zemích a ve Spojených státech nastal úbytek v počtu provozovaných reaktorů.
David Tramba