INZERCE

Israel. Biometric. grafika:www.pixabay.com

Izraelskou hranici budou hlídat ozbrojená auta bez řidičů

 

Jedna z technologicky nejvyspělejších armád na světě plánuje další posily. Plně autonomní vozy by ráda vyslala na nebezpečnou hranici s Gazou.

O tom, že budou jednu z nejvíce střežených hranic blízkovýchodního regionu možná hlídat autonomní vozy informoval zpravodajský web Foxnews. „Poslat na hlídku vozy bez lidí znamená, že životy vojáky nebudou ohrožené,“ řekl Foxnews zdroj z izraelských obranných složek. Zatím jsou to pouze autonomní vozy (konkrétně Ford  F – 350 pickup), kterou vojáci ovládají na dálku pomocí volantu, joysticku a pedálů. Testování začalo v polovině minulého roku, v provozu jsou od února toho letošního. Do budoucna by měly ale automobily potřebovat čím dál tím méně lidské pomoci (a tím se odlišit od aut, které už v současné výbavě armády jsou, které se ale překážkám samy vyhnout neumějí). A získat by mohly i zbraně. Ty by ale na rozdíl od řízení dál kontrolovali výhradně lidé.

Využití aut bez řidičů pro armádní účely ale má i svoje úskalí. Odborníci třeba upozorňují na riziko zneužití těchto technologií teroristickými organizacemi. Hranice s Gazou přitom nejsou jediná místa, kde by dávalo smysl podobno vozy využít. Další příležitosti se nabízejí na rozhraní Izraele a Egypta, Jordánska, Sýrie a Libanonu.

Podobně uvažují třeba i armádní představitelé USA. Testy proběhly v Michiganu. Co takové vozy dokážou představují vojáci třeba v tomto videu. Inženýři narážejí hlavně na rozměry a váhu, kterou takové vozy mají. V tom je jejich nevýhoda oproti jiným podobným komerčním projektům, které si mohou auta snáze přizpůsobit.

Auty ale novinky v boji proti nepříteli rozhodně nekončí. Roboti by časem mohly vládnout i ve vzduchu. Americká společnost Aurora Fligt Sciences vyvinula a testuje systém TALOS pro vrtulníky. Bez posádky tak dokáže helikoptéru ovládat a najít vhodné místo k přistání. TALOS je součástí iniciativy AACUS (Autonomous Aerial Cargo Utility System) amerického Úřadu pro námořní výzkum. Hlavním úkolem vrtulníků by mělo být autonomně dopravovat zásoby a munici vojákům v první linii. Dlouhodobě se totiž americká armáda potýká s nedostatkem posádek. Pokud by tedy jednoduché přepravní úkoly zvládl stroj sám, umožnilo by to lidským posádkám soustředit se na složitější mise. Ušetřila by se taky pohotovostní posádka, která je v pohotovosti pro případ sestřelení prvního vrtulníku.

Vanda Kofroňová