INZERCE

Image by Paweł Szymczuk from Pixabay

IROP bude i v novém programovacím období jedním z největších projektů

Jedním z největších operačních programů bude i v nadcházejícím období Integrovaný regionální operační program pro období 2021-2027. Zatímco dosud v něm bylo 4,6 miliardy eur, nově by to mělo okolo 100 miliard korun. Dosud byl IROP největším operačním programem.

Integrovaný regionální operační program (IROP) v příštím programovacím období nabídne  o trochu méně peněz, než dosud. Podle náměstka pro řízení sekce evropských a národních programů ministerstva pro místní rozvoj Zdeňka Semoráda by to mělo být až 100 miliard korun, dosud to bylo cca 125. Jednání však dále pokračují a není vyloučeno, že se částka ještě zvýší.

I pro nové programovací období zůstane stávající název programu. „Dřív se vždy pro nové programovací období programy přejmenovávaly, to nám přišlo zbytečné. Všichni si na ten název zvykli, proto zůstává zachován,“ řekl na začátku svého příspěvku v rámci konference ředitelů projektových a investorských společností náměstek Kláry Dostálové.

IROP 2021+ se člení na 5 prioritních os:

* PO 1 Konkurenceschopné, dostupné a bezpečné regiony
* PO 2 Zkvalitnění veřejných služeb a podmínek života pro obyvatele regionů
* PO 3 Dobrá správa území a zefektivnění veřejných institucí
* PO 4 Komunitně vedený místní rozvoj
* PO 5 Technická pomoc

Aktivity IROP pro programovací období 2021-2027.

Podpora z IROP je územně směřována do všech krajů České republiky kromě hlavního města Prahy. Výjimku tvoří e-government, tedy informační systémy pro státní správu, které mají dopad na celé území ČR. „Formálně má příští programové období začít se začátkem roku 2021. I přesto, že je za 4 měsíce první den nového programového období tak dodus není schválen rozpočet, ani jednotlivé výzvy,“ avizoval zpoždění v programovacím období Semorád. Podle něj bude možné vyhlašovat první výzvy v druhé polovině roku 2021.

Měly by být podporovány oblasti jako je eGovernment a kyberbezpečnost, městská mobilita, včetně infrastruktury pro cyklodopravu, přestupní terminály, veřejná prostranství, Integrovaný záchranný systém, silnice II. třídy, regionální vzdělávání, sociální infrastruktura, zdravotnictví, kultura a cestovní ruch a také komunitně vedený místní rozvoj.

„Z nástroje REACT EU se nám dostane až jedna miliarda Eur ještě do současného IROPu. Žadatelé však musí mít připraveny projekty. To je naprosto klíčové, aby si na peníze sáhnuli. Chceme, aby největší investice z tohoto balíku šla do nemocnic a jejich vybavení. Paradoxní je, že i z tohoto nástroje,  který je reakcí na covid, má jít dle Evropské komise 25% na klimatické cíle,“ dodal Zdeněk Semorád.

Kofinancování nebude všude stejně vysoké

Vzhledem k dobrým ekonomickým výsledkům „jižních regionů“ – tedy jižní Morava, jižní Čechy, Vysočina a Plzeňský kraj, sníží se v novém programovacím období podpora ze strany EU. Ta již nebude spolufinancovat projekty z 85 % jako doposud, ale „jen“ ze 70. Naopak severní Morava a severní Čechy, stejně jako Karlovarský kraj zůstávají na úrovní 85 %.

Významnou součástí podpořených projektů ze strany MMR respektive IROPu bude městská mobilita, přestupní terminály veřejné dopravy a projekty zaměřené na rozvoj telematických projektů. „70 % všech peněz musíme věnovat na „chytřejší a zelenější Evropu“. Snažíme se s Komisí vyjednávat, aby veřejnou dopravu akceptovala v té kategorii „zelenější“. Snažíme se také, aby tam bylo akceptováno budování ekologičtějších veřejných prostranství, jejich ozelenění, zavedení prvků zadržujících vodu a podobných projektů,“ dodal náměstek Semorád.

Zbývá „nemnoho“ peněz

V končícím programovacím období byla dosud vyúčtována a proplacena z Bruselu zhruba polovina peněz. Řada dalších projektů je v realizaci. Zbývá již nemnoho peněz,“ řekl doslova Semorád. Konkrétní projekty, které se za peníze z Integrovaného regionálního operačního programu zrealizovaly jsou prezentovány na tomto linku.

Jiří Reichl