INZERCE

Ministr průmyslu a obchodu v demisi na TK k pozastavení programu OP PIK 10. 4. 2018. Foto': Reprofoto ČT24

Hüner: pozastavení programu pro podnikatele je dočasné. Máme připraveno řešení pro jeho znovuspuštění

Pozastavení operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, o kterém dnes informovaly Lidové noviny, narušuje investiční plány tisíců tuzemských firem, především těch menších. Ministerstvo průmyslu a obchodu však tvrdí, že financování programu pokračuje z „národní kasy“ a má připraveno řešení, jak Evropskou komisi „uspokojit“ a zajistit tak znovuspuštění certifikace programu.

Ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner potvrdil zjištění Lidových novin, které zveřejnily zprávu o pozastavení Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) ze strany Evropské komise. Lépe řečeno byly pozastaveny certifikace jednotlivých projektů. „V pátek jsme obdrželi dopis EK, která nás seznámila s pozastavením programů. Podotýkám, že pozastavila. Chyby, které nám vytýká Evropská komise, jsou z let 2015-2017. Tedy spadají do působnosti předchozí vlády. Já jsem po nástupu na ministerstvo na základě informací, které jsem si nechal zpracovat odvolal náměstka Tomáše Novotného (ČSSD), který měl tento operační program na starosti právě proto, že jsem měl indicie o chybách v tomto programu,“ řekl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner. Právě Novotný měl v gesci jeden z největších evropských dotačních programů Podnikání a inovace (OPPIK), jeho výzvy však nejsou celkově dobře hodnoceny. Měl na starosti také rozvoj vysokorychlostního internetu (NGA), jenž provázela řada problémů – psali jsme například o tom, že mapa současného pokrytí je špatná a nedá se v ní vyhledávat. Firmy, které by o peníze z EU mohly mít zájem kritizovaly špatné podmínky tohoto projektu a nakonec se o celkově 11 miliard téměř nikdo nepřihlásil. Nyní má Sekci fondů EU a digitální ekonomiky na starosti Marian Piecha.

Právě podle Piechy má ministestvo připraveno několik variant, které umožní znovuspuštění certifikace jednotlivých žádostí. „Máme připravena konkrétní řešení, která chybovost snižují a vše vysvětlují, a doufáme, že na nejbližších jednáních se nám zástupce Komise podaří přesvědčit, aby byla certifikace znovu spuštěna,“ řekl Piecha.

„Po zhruba sto dnech v čele resortu průmyslu a obchodu mě nepřestává překvapovat, co se tu před mým nástupem dělo. Bohužel nejde o překvapení pozitivní, ba naopak. Musíme je řešit s rozvahou tak, aby se eliminovaly škody a Česká republika včetně podnikatelů a živnostníků, kteří OP PIK čerpají, nepřišla o důležité zdroje,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „V kontextu s problémy v daném programu došlo k personálním změnám v sekci, která má evropské fondy na starosti. Nedávno jsme podali trestní oznámení v kauze NUPHARO a nevylučujeme, že na trestní oznámení dojde i v případě tzv. OPPIKu. Náš hlavní cíl je jasný – zajistit, aby se situace neopakovala a Česká republika mohla pokračovat v čerpání.“ Podle něj na problém v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost přišel audit Ministerstva financí, který zjisti velkou chybovost při proplácení projektů. „Ihned poté Ministerstvo průmyslu a obchodu zastavilo platby a začalo situaci řešit s národním řídicím orgánem, kterým je Ministerstvo pro místní rozvoj, i Evropskou komisí. Komunikace s MMR i EK je velmi intenzivní, a to na denní bázi. Tyto orgány tak už ví, že interními opatřeními  došlo k výrazné nápravě chybovosti. Což je základní předpoklad pro to, aby OP PIK byl znovu spuštěn,“ dodal Hüner.

V celém OP PIK je 113 mld. Kč. Vyplaceno bylo 9,7 mld. Kč. MPO eviduje 4 665 schválených žádostí (rozhodnutí). První výzvy z OP PIK byly vyhlášeny v  1. pololetí 2015. Informace k OP PIK poskytuje Agentura pro podnikání a inovace (API), která má Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na starosti .

Představitelé především menších podnikatelů považují pozastavení programu za velký problém, který ale není úplným překvapením. „V tuto chvíli komunikujeme s desítkami vyděšených firem a vytváříme jim informační podporu. Jde o jedno z největších selhání čerpání strukturálních fondů. Pokud budou firmy několik měsíců stát, naruší to jejich investiční a inovační plány,“ řekl dnes ČTK prezident Asociace malých a středních podniků (AMSP) Karel Havlíček.

„Firmy se nachází v nejistotě, jestli budou moci čerpat dotace, nebo ne. Logicky proto stojí před strategickým rozhodnutím, jak naložit se svými investicemi,“ doplnila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková. Řada podniků již předložila své projekty, pro které chtěly z programu čerpat dotace, nebo na nich stále pracuje. Pokud jim ministerstvo průmyslu nedá jasný signál, že situaci řeší, mohou od svých plánů upustit, dodala.

Podle průzkumů AMSP přibližně polovina malých a středních firem investuje právě ve vazbě na čerpání evropských peněz. Jde o vysoce inovativní projekty, často spojené s výzkumem. Podle Havlíčka to na čas zablokuje spolupráci mezi podnikateli a univerzitami nebo výzkumnými pracovišti. „Klíčové jsou nyní dvě věci. Za prvé, jak rychle bude možné proplácet již schválené projekty ze státního rozpočtu a jestli se skutečně proplatí všechny. Druhá věc je, jak rychle komise obnoví možnost čerpání. Pokud to bude trvat měsíce, vážně to ohrozí chod řady malých a středních firem,“ podotkl Havlíček.

Podle LN odhaduje vedení MPO pozastavení programu na několik měsíců. Ministr Hüner zadal mimořádné kontroly a nevyloučil, že úřad podá trestní oznámení. Program je stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2014 až 2020. Podle posledních informací v jeho rámci požádaly firmy o podporu pro 13.000 projektů. Z toho 4.500 žádostí již splnilo podmínky a byly s nimi uzavřeny smlouvy o podpoře za celkem 45 miliard korun. Podle Hospodářské komory ČR měl dobře ‚našlápnuto‘. „Podpora z programu je zacílena přednostně na malé a střední podniky, kterých by se problémy dotkly nejvíce. Pokud by nejistota trvala delší dobu, neobešlo by se to bez makroekonomických dopadů,“ varoval mluvčí komory Miroslav Diro.

Jiří Reichl