INZERCE

Zakladatel a spoluvlastník Bohemia Energy Jiří Písařík. Foto: Bohemia Energy

Hon na Písaříka začíná. Žaloby kvůli pádu Bohemia Energy podávají politici i advokáti

Lovná sezona začíná. Majitelé společnosti Bohemia Energy – manželé Jiří a Hana Písaříkovi – se jako škodná české energetiky stali středem zájmu odcházející vlády, ale i nastupující vládní koalice a advokátů. Piráti tvrdí, že se Písaříkovi pokusili přesunout své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy a poškodit tím početné věřitele padlých dodavatelů energií (aktualizováno v 17:40).

Vláda kvůli podivnému ukončení činnosti firemní skupiny Bohemia Energy podá trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání. Premiér Andrej Babiš (ANO) to prozradil v neděli ve svém pořadu známém jako „Čau lidi“ na sociálních sítích. K podání žaloby došlo dnes.

„Dnes jsem podepsal podání trestního oznámení na společnosti skupiny Bohemia Energy a jejich majitele, a to z důvodného podezření nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelového převádění majetku mezi svými společnostmi a snahu o převedení soukromého majetku,“ uvedl na svém twitterovém profilu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Na podnikání manželů Písaříkových v energetice si „posvítil“ také analytický tým České pirátské strany. „Obávám se, že pan Písařík se snaží účelově převádět svůj majetek. Poškození zákazníci Bohemia Energy nepochybně mohou mít nárok na kompenzaci a je naší povinnosti bránit jejich práva,“ vysvětluje analytik Pirátů Janusz Konieczny.

Převody domů na anonymní firmy

V některých případech již přesunu majetku před několika dny zabránil Městský soud v Praze, na což jako první upozornil novinář Miroslav Motejlek. Analytický tým Pirátů zpracoval přehled dalšího majetku majitelů Bohemia Energy, u kterého by mohlo hrozit podobné vyvádění. Soupis s podrobnějšími informacemi následně doručil Vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové.

Jiří Písařík se dle zjištění Analytického týmu Pirátů pokusil převést 18. října budovy a byty na pražském Smíchově na společnost Cloud Company. Jedná se ovšem o virtuální firmu, která sídlí na stejné adrese jako téměř čtyři tisíce dalších společností. Jednatel této společnosti rovněž figuroval ve 4500 dalších podnicích. Stejným způsobem postupoval Jan Písařík při převodu svých budov a pozemků v pražských Nuslích na společnosti Bright Color.

Vedle podnikání v energetice je Jiří Písařík účastníkem automobilových závodů (na fotce z roku 2017 je uprostřed). Zdroj: Scuderia Praha

„Nechybělo mnoho a pan Písařík by takto na anonymní firmu převedl například budovu, kterou v minulosti koupil za 77 milionů korun. Tyto transakce naštěstí dne 26. října dočasně zablokoval Městský soud v Praze, nicméně je nutné, aby kriminalisté podrobně sledovali další snahy o účelové převádění majetku,“ dodává Konieczny.

Písaříkovi jdou po krku také právníci. Například kancelář LitFin, která se specializuje na komplikované soudních spory ve střední a východní Evropě, nabízí klientům padlých energetických firem vymáhání pohledávek, například uhrazených a nespotřebovaných záloh. A nejen jich. „Pokud Bohemia Energy přestala plnit svou povinnost dodávek podle platné smlouvy a za dodávky od nového dodavatele musíte platit vyšší cenu, máte právo na kompenzaci rozdílu mezi vyšší a nižší cenou,“ tvrdí právní firma LitFin.

Podmínky nabízené spolupráce LitFin zveřejnil na webu spravedlivaenergie.cz. Pokud by žaloba u soudu uspěla, LitFin si vezme 33 procent ze získané částky v případě domácností a 25 procent u firemních zákazníků. V případě, že žaloba nebo přihláška pohledávky v insolvenčním řízení nebude úspěšná, LitFin si žádné poplatky účtovat nebude.

Byznys se zadrhl, tak prostě skončili

Bohemia Energy včetně dceřiných firem Comfort Energy, X Energie, Energie ČS a Europe Easy Energy nečekaně v polovině října ukončila dodávky elektřiny a plynu všem zákazníkům. Ti následně museli přejít k dodavateli poslední instance (DPI), což jim přidělalo značné starosti. Cena elektřiny a plynu jim totiž v režimu DPI vzrostla až trojnásobně. Převod se týkal 618 tisíc odběrných míst na elektřinu a 292 tisíc na zemní plyn.

Přehled počtu odběrných míst u společností, které na trhu končí, k datu 31.8.2021. Zdroj: OTE

Zřejmě to nebude náhoda, že Bohemia Energy a její dceřiné firmy ukončily činnost krátce poté, co Česká pošta strhla zálohy v rámci služby SIPO na měsíc listopad. Jak Ekonomický deník upozornil, lidé mají předplacený jeden a půl měsíce navíc a nyní musejí dodanou energii hradit i novému dodavateli. Bohemia Energy slíbila, že přeplatek vrátí, ale zatím se tak nestalo.

Základ podnikání Bohemia Energy byl následující: nakoupit levně elektřinu na dříve přebytkovém spotovém trhu a obratem ji prodat domácnostem. Nové zákazníky firma lákala na nízké ceny, těm ostatním již napařila vysokou marži. Tento byznysplán vycházel až do letošního podzimu, kdy ceny elektrické energie a zemního plynu začaly z mnoha důvodů růst do extrémních hodnot. Více o podnikání Jiřího Písaříka v energetice se dočtete v této zprávě.

David Tramba