INZERCE

Respirátor, který ministerstva nakoupila v Číně. foto: internet

Hlídač státu: Rozdíly v cenách za respirátory jsou stokorunové

Analytici portálu Hlídač státu, který se zaměřuje na monitoring obchodních vazeb státu a soukromých firem, se zaměřili na to, jak stát nakupoval ochranné prostředky proti coronaviru. Zjistili, že ceny se u respirátorů stejných tříd mohou lišit o stokoruny.

V březnu uzavřel stát více jak 50 objednávek na respirátory. Jejich přehled najdete na tomto linku. Jednotlivé objednávky se liší typem respirátoru (nejen rozdělení na FFP1, FFP2, FFP3), počtem kusů, dodavatelem a samozřejmě cenou.

„Právě na stručný přehled cen u jednotlivých objednávek jsme se zaměřili. U obdobného typu respirátoru se v některých případech jedná o rozdíly v řádech stovek korun. Je však potřeba mít na paměti, že u velké části objednávek nejsou přesné specifikace konkrétního přístroje – nelze tedy s naprostou jistotou posoudit, zda je výsledná cena adekvátní,“ uvádí se na webu Hlídače státu.

Zjednodušená grafika toho, jak státu nakupuje respirátory. Zdroj: www.hlidacstatu.cz

Za měsíc březen stát prozatím uzavřel 41 objednávek na respirátory FFP3, z nichž nejdráže se jeví smlouva s firmou MEDICAL M spol. s r.o.. Typ ochranného filtru s označením FFP2 (55 objednávek) stát nakoupil za poměrně nízké ceny, až na vyčnívající částku od společnosti BATIST Medical a.s.. Respirátory s nejnižší ochranou (FFP1) se v objednávkách objevily za březen sedmkrát. Jejich ceny se pohybovaly už od téměř neuvěřitelných 12 korun za kus, jedná se o smlouvu s již několikrát zmíněným DISPO Družstvo invalidů). Firma DISPO má dle nalezených smluv obecně nejvýhodnější nákupní cenu pro všechny typy respirátorů. Bez DPH si účtovala za FFP1 10 korun, za FFP2 30 Kč a za FFP3 100 Kč. Na celou objednávku se můžete podívat zde 

„Pokud chceme alespoň zčásti porovnat jednotlivé objednávky, musíme brát v potaz to, že respirátory se mezi sebou mohou výrazně lišit – nejen typem filtrační třídy, ale i dalšími aspekty, jako je například speciální ventilátor, výdechový filtr, opakované využití, životnost a mnoho dalšího. Dalším aspektem je také klesající cena za kus při vyšší objednávce. I přes to jsou ale rozdíly cen v některých případech obrovské,“ uvádí se v analýze Hlídač státu.

Logicky nejdráže vyjdou respirátory s filtrační třídou FFP3, které dokáží zachytit viry i bakterie s téměř stoprocentní spolehlivostí. Logické se zdá být také to, že s nižší účinností respirátoru bude klesat jeho cena. „Jak však ukázala například tato objednávka Ministerstva vnitra, není tomu tak: všechny typy jsou za jednotnou cenu 211,75 Kč/ks,“ upozorňuje Hlídač státu.

Dodavatelé? IT, zámečnictví i reklamní služby…

Je pochopitelné, že stát si nyní nemůže příliš vybírat, kde potřebné respirátory nakoupí. V objednávkách se proto objevují i takoví dodavatelé, jako je v poslední době často v médiích zmiňovaná IT firma INTV. Ta se specializuje především na poskytování internetu, provoz telekomunikačních služeb či reklamní činnosti. Mezi další nezvyklé dodavatele patří ale také společnosti pronajímající nemovitosti (Glass time s.r.o., US Europe Group s.r.o. a další) nebo zámečnictví (KLATT s.r.o. aj.).

„Stát je mnohými kritizován za nákup respirátorů od společností, které nemají s distribucí či výrobou ochranných pomůcek nic společného, nicméně je potřeba mít na paměti důležitý fakt: pokud existují firmy, které mají respirátorů dostatek (ať už je nakoupily z různých důvodů), je v aktuálním nedostatku zboží nezbytné, aby stát objednával i u nich. A to bez ohledu na často podivuhodné specializace společností. Jak moc jsou však nabídky některých firem správné z etického pohledu, to už je na svědomí každé z nich,“ konstatuje zakladatel projektu Hlídač státu Michal Bláha.

Jiří Reichl