Hejtmani vyjednali s premiérem a ministrem dopravy 3,7 miliardy na opravy silnic

Stavba. Ilustrační obrázek, zdroj: Pixabay

3 miliardy 700 milionů korun pro všechny kraje ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy silnic II. a III. tříd a mostů vyjednali hejtmani na včerejším jednání Rady Asociace krajů s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem a premiérem Andrejem Babišem. Karlovarský a středočeský kraj dostanou ještě 100 respektive 200 milionů. 

Celkem 4 miliardy korun v letošním roce a 4 miliardy v roce 2021 plus možnost čerpání dalších 4 miliard z Integrovaného operačního programu na opravy silnic II. a III. tříd a mostů. Tak zní dohoda hejtmanů sdružených v Asociaci krajů s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem dopravy a průmyslu Karlem Havlíčkem (za ANO) na včerejším zasedání Rady Asociace krajů.

„Diskutovali jsme o tom s premiérem Andrejem Babišem i vicepremiérem Karlem Havlíčkem. Nakonec se nám podařilo vyjednat 3 miliardy 700 milionů korun pro všechny kraje ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). K tomu dostane dalších 100 milionů korun Karlovarský kraj, který kvůli nastaveným podmínkám nemůže čerpat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Dalších 200 milionů získá Středočeský kraj, který má největší rozsah sítě krajských silnic a nejvíce nutných oprav. Celkem jde tedy o 4 miliardy korun v letošním roce a 4 miliardy v roce 2021. Další 4 miliardy korun by kraje čerpaly z IROP,“ vysvětlil Jiří Běhounek. Hejtman Libereckého kraje a předseda Komise Rady AKČR pro dopravu Martin Půta dodal, že v rámci IROP regiony počítají se spolufinancováním projektů oprav silnic v IROP tak, že 85 procent půjde z EU, 5 procent ze státního rozpočtu a 10 procent zafinancují kraje. Definitivně by se jednání k finančním prostředkům na opravy krajských silnic mělo uzavřít do konce června. Kraje také dále budou jednat s ministerstvem dopravy o kompenzaci nákladů v oblasti dopravní obslužnosti v regionech.

-red-