INZERCE

Vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) v Otázkách Václava Moravce 12. 4. 2020. Repro: ČT

Havlíček: Do konce dubna vyplatíme na pomoc podnikatelům 25 miliard

25 miliard korun vyplatí do konce dubna ministerstvo průmyslu a obchodu v programech Covid 1 a Covid 2. Ty administruje Českomoravská záruční a rozvojová banka. V přípravě jsou další programy záruk i pro velké firmy. Celkově bude připraveno na zárukách 900 miliard.

900 miliard korun bude připraveno formou záruk za úvěry v programech spravovaných ministerstvem průmyslu a obchodu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Připraveno více investovat je také ministerstvo dopravy, které už vyjednalo o 6,5 miliardy korun více na dopravní stavby. „Státní fond dopravní infrastruktury teď disponuje částkou 113 miliard korun,“ kterou investujeme do dopravní infrastruktury, pomůžeme tak stavebnictví, kde je zaměstnáno 360.000 lidí,“ řekl ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček.

ČMZRB zpracuje za měsíc to, co jindy za rok

Lidé v Českomoravská záruční a rozvojové bance (ČMZRB) nyní nonstop zpracovávají žádosti, které přišly do programů Covid 1 a Covid 2. Celkem jich bylo asi 45 tisíc. Podle Havlíčka to je množství žádostí, které ČMZRB běžně zpracuje za celý rok. „Najali jsme další lidi, koupili pro ně techniku, pomáhají nám i kolegové z ministerstva životního prostředí, CzechInvestu a dalších státních orgranizací. Zkrátka se snažíme, aby ty peníze přišly k lidem co nejdříve. Do konce dubna bude v těchto programech vyplaceno 25 miliard korun,“ řekl Havlíček. „Od prvních žádostí v Covid 2 do vyplacení bude nejdelší lhůta 4 týdny. Většina se zvládne do dvou až tří týdnů. 10 % v programu Covid 2 necháváme na květen, protože se nám už hromadí žádosti i na tento měsíc,“ upřesnil Havlíček.

Podle něj se připravuje se program Covid 3, který bude určen menším a středním firmám, které mají do 500 zaměstnanců. Pro ně bude na přelomu dubna a května připraveno dalších 150 miliard korun. Program musí schválit Sněmovna, která bude jednat od 21. dubna.

Změna zákona o EGAPu umožní rozšíření záruk pro exportéry

Dalších 330 miliard korun záruk je připraveno v Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), kvůli čemuž byl změněn zákon, o kterém bude v následujícím týdnu hlasovat Senát. Stávající zákon totiž neumožňuje exportní pojišťovně poskytovat záruky za splacení úvěru vývozců a výrobců (přímých a nepřímých). EGAP má přitom nástroje, kterými může nejen podpořit české exportéry a investory přímo, ale i nepřímo prostřednictvím zvýšení úvěrových linek od bank. To se může týkat i pracovního kapitálu v souvislosti s přípravou a financováním výroby pro export. „Jeví se jako účelné, aby exportní pojišťovna s ohledem na své kapacity a know-how poskytovala vedle své stávající činnosti nově i záruky úvěrů na provoz, pracovní kapitál, na inovaci a zkvalitnění výroby vývozcům nebo výrobcům. Tyto záruky by exportní pojišťovna poskytovala s cílem posílení likvidity exportně orientovaných podniků. Účel a rozsah záruk, podmínky jejich poskytnutí, výši krytí jistiny a postupy vyplácení peněžních prostředků ze státního rozpočtu stanoví nařízení vlády,“ píše se v důvodové zprávě, kterou dostali poslanci s návrhem novely zákona.

Kurzarbeit se asi prodlouží, na jak dlouho bude záležet na automobilkách

O nejméně dva měsíce by se mohl prodloužit program Antivirus ministerstva práce a sociálních věcí, který je tzv. “kurzarbeitem“ – tedy příspěvkem státu na mzdy zaměstnanců (80 ‚% supegfdsarhrubé mzdy). Stejně tak se pravděpodobně zopakuje program „Pětadvacítka“ ministerstva financí v případě, že se živnostníkům nepodaří rychle postavit na vlastní nohy. U Antiviru bude podle Havlíčka bude do značné míry záležet na tom, kdy začnou fungovat automobilky. Nyní je plán odstávky do 20. dubna. „Na těchto podnicích jsou závislí desetitisíce subdodavatelů. Pakliže se odloží start automobilek, tak se bude muset kurzarbeit tedy Antivirus prodloužit možná i o čtyři měsíce,“ řekl v diskusním pořadu ministr Karel Havlíček.

Na řadě jsou „dohodáři“a „mini eseročka“

Vicepremiér ještě podotkl, že ministryně financí Alena Schillerová (ANO)  se svým týmem přes víkend připravuje také program podpory pro osoby, které pracují na dohody (DPP, DPČ) a jedná o tom s týmem ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). „My na MPO připravujeme program pro tzv.“mini s. r. o.“ tedy ty firmy, kde živnostníci zaměstnávají sami sebe a nemají mzdu. Tím pádem se nehodí do programu kompenzace.

Havlíček také prozradil, že jeho tým připravuje spolu se Svazem průmyslu a dopravy a také Svazem obchodu a cestovního ruchu pravidla programu, kdy by mohli příspěvek od státu získat majitelé nebytových prostor, kteří zlevnili nájemné podnikatelům, kterým byly zavřeny provozovny. „Už nyní mohou požádat o odklad nájemného do konce června. Pokud majitel půjde s cenou dolů, stát bude připraven také nějakou částkou přispět, takže pro nájemníka- provozovatele toho podniku to nakonec může být třeba třetina původních nákladů,“ dodal Havlíček.

V úterý vláda rozhodne o případném dalším uvolňování a otevření některých provozoven

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v Otázkách Václava Moravce 12. 4. 2020. Repro: ČT

Vláda podle Havlíčka schválně před Velikonocemi nepovolila otevření dalších obchodů v sektoru maloobchodu a služeb. „Máme několik scénářů uvolňování, o kterých přes sváteční víkend velice diskutujeme. Dnes večer budeme jednat s ministerstvem zdravotnictví, v pondělí budeme vše probírat s panem premiérem a v úterý máme vládu. Po ní řekneme, pro jaký scénář jsme se rozhodli a které skupiny obchodníků budou moct otevřít. Nebude to okamžitě, ale s dvou až třídenní prodlevou, aby se podnikatelé měli čas na to připravit,“ řekl vicepremiér Havlíček s tím, že dosud se kloní ke třem vlnám uvolňování opatření. Podle něj je však možné, že vlny budou nakonec čtyři.

„Když umožníme otevřít některým obchodům, tak tam musí být zajištěn postih v případě, že nebudou dodržovat nastavená hygienická opatření. Řikáme, že uvolňujeme restrikce, ale zpřísňujeme pravidla,“ řekl dále Havlíček.

Na to reagoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který řekl, že je bezpodmínečně potřeba, aby se zvýšila ochota strážníků městských a obecních policií pomáhat při porušení ochranných opatření. „Opakovaně se nám stalo, že městská nebo obecní policie odmítla na výzvu prodavačů přijet,“ řekl Prouza s tím, že spolupráce Policií ČR je v tomto případě vzorná.

Jiří Reichl