Zastupitelstvo Havířova v pondělí večer schválilo založení společného podniku se společností ČEZ ESCO, který převezme výrobu tepla pro firmy a domácnosti v 70tisícovém moravskoslezském městě. Smlouva podle zjištění Ekonomického deníku není příliš vyvážená a Havířovu přináší řadu možných rizik a nevýhod.
Přístup vedení města je poněkud svérázný. Na dotazy Ekonomického deníku nikdo z oslovených neodpověděl a ani na webu Havířova nebyla žádná informace o schválení smlouvy. Informaci potvrdil Karvinský a Havířovský deník, který uvedl, že smlouva o založení společného podniku ENVEZ v pondělí prošla na zastupitelstvu jen těsnou většinou – o dva hlasy. Předcházela tomu bouřlivá diskuse o (ne)výhodnosti takové spolupráce.
Smlouva, kterou nelze vypovědět
Současný stav vypadá následovně. Havířov je stoprocentním vlastníkem Havířovské teplárenské společnosti (HTS), která zajišťuje distribuci tepla ve městě. Teplo odebírá hlavně od externího dodavatele – od Teplárny Karviná v majetku skupiny Veolia. Právě to se má v příštích letech změnit. Vedení Havířova se chce od teplárny v Karviné odpojit a vyrábět teplo v nově pořízených kogeneračních jednotkách a výtopnách na zemní plyn.
Zatímco rozvody tepla zůstanou v majetku města, nové kotle na zemní plyn bude vlastnit společný podnik ENVEZ. Město v něm bude mít město minoritu, většinový 51procentní podíl získá ČEZ ESCO. Podle kritiků této spolupráce je akcionářská smlouva nevyvážená z hlediska práv a povinností obou stran, prospěch ze spolupráce tak bude mít hlavně ČEZ ESCO.
Redakce Ekonomického deníku měla možnost do návrhu smlouvy nahlédnout. Některé body smlouvy se zdají být pro město nevýhodné. Havířov se zde bezpodmínečně zavazuje neodpojit se a zajistit, aby smlouvy trvaly co možná nejdéle. Smlouvu nelze vypovědět, odstoupit od ní nebo jinak ukončit. Otázkou se dopad na lokální ovzduší, kdy ve městě přibude větší počet nových spalovacích zdrojů.
Dalším rizikem jsou garance splacení bankovních úvěrů ze strany města v řádu stovek milionů korun. ČEZ ESCO získá dvoutřetinové zastoupení v představenstvu a dozorčí radě podniku ENVEZ, což neodpovídá poměru 51 procent akcií ČEZ ESCO a 49 procent v držení města. Plánované kogenerační jednotky na zemní plyn přitom budou ve stoprocentním vlastnictví firmy ČEZ Energo.
Havířov mlčí, ČEZ je ze spolupráce nadšen
Na tyto i další otázky se Ekonomický deník zeptal primátora Havířova Josefa Bělici (hnutí ANO), ekonomického náměstka Ondřeje Baránka (ANO), náměstka pro investice Bohuslava Niemiece (KDU-ČSL) a tiskové mluvčí Rosalie Seidl Pokorné. Nikdo z nich však ani po urgenci na dotazy zaslané mailem neodpověděl.
Sdílnější je Skupina ČEZ, která na část dotazů odpověděla. „Město o majoritu v HTS nepřijde, zůstává mu 100 procent. Naopak získává podíl v nové společnosti, která bude teplo vyrábět. Město tak bude mít větší vliv na finální cenu pro obyvatele. To samé platí o ekologii. Dnes radnice Havířova a Havířovská teplárenská společnost nemá kontrolu nad tím, z jakých zdrojů se městské teplo vyrábí, zda ze špinavých nebo z čistých,“ uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
ČEZ nesouhlasí ani s argumentem o zhoršeném životním prostředí ve městě. „Ovzduší bude ušetřeno množství emisí, protože emise plynových zdrojů jsou poloviční oproti uhlí. Plynové kotelny a kogenerace jsou dnes běžnou součástí městských teplárenských soustav. Jsme společnost, která provozuje nejvíce kogeneračních jednotek v Česku – zhruba na 90 místech. Všude s ní máme dobré zkušenosti a zákazníci si kogeneraci chválí,“ dodává Roman Gazdík.
David Tramba