První jarní dny přinesly již dva kolapsy firem působících v oboru zelené energetiky. Nejprve o řešení nadměrného zadlužení formou reorganizace podniku požádal Solek, pár dní po něm učinilo stejné rozhodnutí vedení podniku GEEN Holding. Firma, kterou založil byznysmen Aleš Mokrý, investovala do obnovitelných zdrojů energie v Česku, Chorvatsku a Gruzii.

V insolvenčním návrhu, který Městskému soudu v Praze předložilo představenstvo GEEN Holdingu, je celkové zadlužení společnosti vyčísleno na 2,925 miliardy korun. Od loňského listopadu GEEN nevyplácí výnosy z dluhopisů a eviduje také další neuhrazené závazky, kterou jsou více než tři měsíce po datu splatnosti.

Představenstvo GEEN Holdingu věří, že nejlepším řešením situace bude reorganizace zahrnující prodej vodních elektráren; získaných 180 až 200 milionů korun lze použít ke splacení části dluhu. Zmiňuje také vstup strategického investora, který by dodal potřebný kapitál. Část dluhu by měla být kapitalizována, z věřitelů by se tak stali akcionáři skupiny GEEN. Podmínkou úspěchu takového plánu je získání souhlasu většiny věřitelů.

„Dlužník má za to, že v důsledku přijetí shora uvedených opatření je pro uspokojení věřitelů větším přínosem než konkurs. Dlužník předpokládá uspokojení věřitelů ve výši 100 procent zjištěných pohledávek ve lhůtě maximálně do pěti let od pravomocného schválení reorganizačního plánu s tím, že uspokojování bude za dohledu insolvenčního správce a insolvenčního soudu prováděno průběžně,“ uvedlo dále vedení GEEN Holdingu v insolvenčním návrhu.

Mohlo by vás zajímat

V insolvenčním řízení se nachází také firma Solek Czech Services, která se specializovala na stavbu solárních elektráren v zahraničí – hlavně v Chile. Do potíží se Solek dostal po výkupních cen elektřiny z fotovoltaiky v této jihoamerické zemi. Solek dluží věřitelům více než 6 miliard korun. Příběh skupin Solek a GEEN je v mnohém podobný. Obě se výrazně zadlužily, jejich dluhopisy nakoupila řada velkých i drobných českých investorů.

Vysoký dluh a ztrátové hospodaření

Jak Ekonomický deník informoval loni v listopadu, firemní skupina GEEN Holding v roce 2023 hospodařila se ztrátou 195 milionů korun. O rok dříve měl GEEN ztrátu 176 milionů korun. Do minusu ji stáhly hlavně vysoké finanční náklady. Tato nijak velká energetická skupina totiž měla ke konci roku 2023 vydané dluhopisy v objemu přes 2,3 miliardy korun, bankovní úvěry dosahovaly dalších téměř 1,3 miliardy korun.

Nejcennějším aktivem skupiny GEEN jsou tři elektrárny na biomasu v Chorvatsku, každá z nich má elektrický výkon 4,9 megawattu. Dále vlastní portfolio fotovoltaických a malých vodních elektráren v České republice a na Slovensku a vodní elektrárnu Jonouli 1 v Gruzii o výkonu 1,85 MW. Výrazně větší projekt elektrárny Jonouli 2 je ve fázi přípravy. Celkový výkon zdrojů v majetku skupiny GEEN dosahuje 29 MW.

Jak se zdá, smůla se skupině GEEN lepí na paty. Původní zakladatel a vlastník společnosti Aleš Mokrý dostal v listopadu 2021 od soudu pravomocně trest odnětí svobody na šest let. Trest padl v kauze firmy Mandre, která v letech 2008 až 2012 dle rozsudku podvodně pobírala od státu příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených. Mokrý svůj podíl v GEEN Holdingu převedl na své příbuzné, předsedou představenstva se stal jeho stejnojmenný otec.

Před třemi roky se GEEN Holding dostal do potíží kvůli spolupráci s padlou bankou Sberbank CZ. Na jedné straně dlužil bance 160 milionů korun, současně zde měl vklady na účtech ve výši zhruba 80 milionů korun. Řešení s využitím vzájemného zápočtu pohledávek narazilo na nesouhlas insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřiny Lužové. Do hry poté vstoupil investiční fond IFIS, který skupině GEEN dočasně půjčil.