Pondělí, 4. července, 2022

GasNet loni navýšil zisk o 11 procent, pomohl mu růst spotřeby plynu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Loňský růst spotřeby zemního plynu se pozitivně odrazil ve výsledcích největšího provozovatele distribuční soustavy v Česku – společnosti GasNet. Její čistý zisk vzrostl o 11 procent na 2,94 miliardy korun, tržby se zvýšily o pět procent na 15,6 miliardy. Navzdory vysoké ziskovosti je podnik těžce zadlužen u svých vlastníků.

Loňské výsledky ovlivnil především vývoj teplot, které se v první polovině roku pohybovaly pod dlouhodobým teplotním normálem. Vzrostla spotřeba plynu pro vytápění a GasNet, který provozuje rozvodnou síť na většině českého území s výjimkou Prahy a Jižních Čech, vybral více peněz za distribuci.

Již na počátku února GasNet oznámil, že v roce 2021 prošlo jeho rozvodnou sítí 7,56 miliardy m3 zemního plynu, což bylo o 12 procent víc než v roce 2020. Spotřeba rostla třetím rokem v řadě, současně se jednalo se o největší množství distribuovaného plynu za posledních deset let.

Pokud je na finančních výsledcích GasNetu něco neobvyklého, pak je to nebývale vysoké zadlužení u vlastníků. To během loňského roku vzrostlo z 39,4 miliardy na 40,9 miliardy korun. České plynovody GasNet vlastní sdružení finančních investorů z Austrálie, Kanady a Německa, jmenovitě Macquarie European Infrastructure Fund 4 (MEIF 4), British Columbia Investment Management Corporation a Allianz Capital Partners.

Ziskový, ale přesto zadlužený

Jak Ekonomický deník upozornil loni v červnu, zadlužení podniku GasNet u vlastníků během roku 2020 skokově vzrostlo z 22,3 miliardy na 39,4 miliardy korun. Finanční investoři tehdy využili vysokého zisku, který vznikl v důsledku přecenění majetku, a vyplatili si mimořádnou dividendu ve výši 16,8 miliardy korun. Tolik volných peněz samozřejmě podnik k dispozici neměl, a tak se musel u svých vlastníků zadlužit.

Podle loňského vyjádření skupiny Macquarie a podniku GasNet je takový postup v pořádku. „V roce 2019 došlo k přiblížení vnitroskupinové kapitálové struktury tržním standardům poté, co ze strany konsorcia vedeného Macquarie došlo k odkupu majoritního podílu od RWE. Kapitálová struktura společnosti GasNet byla do té doby poddlužená a tudíž neefektivní. Zvýšení zadlužení bylo provedeno jako účetní operace, a v tomto rozsahu nedošlo k výplatě dividendy ve formě peněžních prostředků na akcionáře,“ uvedl mluvčí GasNetu Aleš Gregorovič.

Stahování peněz vlastníky GasNet v letech 2020 a 2021 (v tis. Kč). Zdroj: výroční zpráva GasNet za rok 2021

Mluvčí GasNetu dodal, že mateřská společnost Czech Gas Networks Investments získala od renomovaných agentur S&P a Fitch rating BBB+, což má dokládat, že není zadlužena nad obvyklé poměry. Ani na zákazníky to podle jeho slov nemá negativní dopad. GasNet investuje každý rok více než 4 miliardy korun do obnovy a rozvoje plynárenské distribuční sítě.

GasNet vyplatil svým vlastníkům dividendu i v loňském roce. Ani tentokrát se nejednalo o malou částku. Vlastníci z podniku stáhli celý předloňský zisk (2,65 miliardy korun) a k tomu ještě navíc 1,77 miliardy formou snížení kapitálových a statutárních fondů.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter