Francouzská společnost Orano podepsala smlouvu o investici do uranového dolu Zuuvch-Ovoo na jihovýchodě Mongolska. Přípravná fáze zabere zhruba čtyři roky, poté bude společný francouzsko-mongolský podnik v dole těžit kolem 2500 tun uranu ročně. Orano si tak aspoň zčásti může vynahradit ztrátu dolů v Nigeru, která nastala po převratu a nástupu vojenské junty k moci.
Jak uvedlo Orano v tiskové zprávě, slavnostní podpis dohody se uskutečnil 17. ledna v Ulánbátaru za přítomnosti zástupců francouzské a mongolské vlády. Podle uzavřené dohody bude Badrakh Energy, společný podnik Orano s mongolskou státní skupinou MonAtom, odpovědný za využití ložisek Zuuvch-Ovoo a Dulaan Uul / Umnut s odhadovanými zásobami 90 tisíc tun uranu.
Odhadovaná životnost dolu je 30 let. V první přípravné fázi oba partneři do projektu zainvestují přibližně 500 milionů dolarů. Vznikne zde 1600 přímých a nepřímých pracovních míst. „Jsme hrdí, že jsme podepsali tuto investiční smlouvu, která pokládá základy pro oboustranně výhodný vztah pro společnost Orano a její mongolské partnery. Produkce uranu v Mongolsku přispěje jak k nízkouhlíkové výrobě elektřiny, tak k bezpečnosti dodávek pro naše zákazníky,“ uvedl generální ředitel společnosti Orano Nicolas Maes.
Tato spolupráce je zajímavá i z českého pohledu. Orano je dlouhodobým dodavatelem obohaceného uranu pro Jadernou elektrárnu Temelín. Podle dohody podepsané loni v březnu během návštěvy prezidenta Emmanuela Macrona v Praze se Orano stane také dodavatelem obohaceného uranu pro elektrárnu Dukovany. Tento uran následně míří k výrobcům palivových souborů; dosud je pro ČEZ vyráběl ruský Tvel, od letošního roku jeho roli převezmou Framatome a Westinghouse.
Mohlo by vás zajímat
Francouzi tradičně odebírali uran z Afriky. Situace se zkomplikovala poté, co červenci 2023 armáda svrhla demokraticky zvoleného prezidenta Nigeru Mohameda Bazouma. Moci se ujala vojenská junta, která preferuje spojenectví s Ruskem. Důsledkem bylo zrušení licence pro připravovaný uranový důl Imouraren a později také ztráta francouzské kontroly nad činným dolem Somair.
Orano v minulých dnech uvedlo, že proti vládě v Nigeru spustilo dvě mezinárodní arbitrážní řízení, ve kterých se bude domáhat odškodnění za zmařené investice. Současně hledá byznysové příležitosti jinde, například ve středoasijském Uzbekistánu. Vedle „ztraceného“ Nigeru provozuje Orano doly v Kanadě a Kazachstánu, roční objem produkce uranu dosahuje 7 tisíc tun.