Francouzská energetická společnost EDF, jakožto budoucí provozovatel potenciální první elektrárny Nuward ve Francii, předložila dozorujícímu orgánu pro jadernou bezpečnost, Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN), bezpečnostní dokumentaci pro malý modulární reaktor (SMR). Oznámila to EDF.
Soubor bezpečnostních variant je dokument, který představuje bezpečnostní cíle, globální konstrukční prvky a hlavní zásady provozu a řízení rizik pro reaktor Nuward. Umožňuje získat včasnou zpětnou vazbu od ASN ještě před podáním budoucí žádosti o nové jaderné zařízení, která je nutná pro zahájení výstavby elektrárny ve Francii.
Společnost EDF uvedla, že předložení dokumentace „je nezbytným krokem k přípravě a zajištění licenčního procesu pro první elektrárnu Nuward SMR ve Francii, jejíž výstavba má být zahájena v roce 2030″.
„Jsme nadšeni, že můžeme vstoupit do předlicenčního procesu, a těšíme se na posouzení a doporučení, která vyjádří francouzský úřad pro jadernou bezpečnost. Ta budou mít zásadní význam pro konsolidaci vývoje našeho Nuward SMR. V rámci naší strategie podporovat energetickou transformaci na celém světě a stát se evropskou referencí pro SMR přinese výstavba referenční elektrárny ve Francii demonstraci výkonnosti a konkurenceschopnosti Nuward SMR,“ uvedl Renaud Crassous, prezident nedávno vytvořené dceřiné společnosti EDF Nuward.
Mohlo by vás zajímat
Společnost Nuward dále uvedla, že „rozvíjí svou strategii mezinárodního nasazení tím, že podporuje úzkou spolupráci se zásadními globálními zúčastněnými stranami“.
Společnost spolupracuje s několika evropskými úřady pro jadernou bezpečnost, včetně českého SÚJB, na společném včasném přezkoumání svého projektu SMR pod vedením ASN.
V červnu loňského roku společnost EDF oznámila, že projekt Nuward bude případovou studií pro společné evropské včasné přezkoumání vedené ASN za účasti finského Úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK) a českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
Poznamenala, že přezkum bude vycházet ze současného souboru vnitrostátních předpisů jednotlivých zemí, nejvyšších mezinárodních bezpečnostních cílů a referenčních úrovní a aktuálních poznatků a relevantních osvědčených postupů.
Projekt Nuward byl zahájen v září 2019 francouzskou Komisí pro alternativní energie a atomovou energii (CEA), společnostmi EDF, Naval Group a TechnicAtome.
Projekt Nuward – sestávající z elektrárny SMR o výkonu 340 MWe a dvou tlakovodních reaktorů (PWR) po 170 MWe – byl společně vyvinut s využitím francouzských zkušeností s reaktory PWR. Očekává se, že tato technologie nahradí staré uhelné, ropné a plynové elektrárny s vysokými emisemi CO2 po celém světě a podpoří další aplikace, jako je výroba vodíku, městské a dálkové vytápění nebo odsolování.
Belgická inženýrská společnost Tractebel – dceřiná společnost francouzské Engie – podepsala minulý měsíc rámcovou dohodu o spolupráci, která má posílit a rozšířit její spolupráci s Nuwardem a EDF při vývoji technologie Nuward SMR. V květnu 2022 uzavřela společnost Tractebel smlouvu s Centre National d’Equipement de Production d’Electricité – inženýrským centrem společnosti EDF, které se nachází ve francouzském Tours – na provedení koncepčních studií návrhu částí konvenčního ostrova (turbínová hala), bilance elektrárny (systém přívodu vody a obsluhy) a 3D modelování budov, v nichž se tyto systémy nacházejí. Bude rovněž zodpovědná za předběžné stavební studie a vyhodnocení nákladů souvisejících s rozsahem společnosti.
Podle plánu společnosti Nuward SMR je zahájení podrobného návrhu a formální žádosti o nové jaderné zařízení naplánováno na rok 2026, následně na rok 2030, kdy by měla být ve Francii provedena první betonáž, přičemž výstavba tohoto prvního bloku by měla trvat přibližně tři roky.
Zastoupení v Praze
Francouzská EDF je aktivní i v České republice. Před rokem kvůli projektu Dukovany II otevřela zastoupení v Praze, navázala spolupráci s českými podniky a novinářům představila své řešení, s kterým chce v soutěži na nový jaderný blok v Česku uspět.
Formálně se jedná o odštěpný závod EDF Nuclear Czechia. Ředitelem českého zastoupení se stal Roman Zdebor, který má za sebou téměř třicetiletou praxí v jaderném průmyslu. Zdebor po dlouhé roky pracoval ve společnosti Škoda JS. V posledním roce a půl se podílel na přípravě stavby jaderné elektrárny Hanhikivi ve Finsku, který však na počátku května skončil krachem kvůli finské nespokojenosti s přístupem ruského Rosatomu.
„Založení společnosti EDF Nuclear Czechia je dalším důkazem závazku EDF podporovat český jaderný program a jsem velmi rád, že mohu Romana Zdebora přivítat v našem týmu a v naší společnosti. Naše přítomnost v České republice posílila naši ambici nabídnout společnosti ČEZ a České republice nejspolehlivější a nejudržitelnější dlouhodobé partnerství pro nový český jaderný program, který bude svrchovaný a robustní,“ uvedl viceprezident společnosti EDF Vakisasai Ramany.
Hledání českých dodavatelů
Ramany též zveřejnil jména českých společností, které se budou – v případě výhry EDF v tendru – podílet na výstavbě elektrárny Dukovany II. Stavební práce má zajistit Metrostav DIZ ve spolupráci s francouzským koncernem Bouygues. Mezi další české dodavatele mají patřit společnosti Baest Machines & Structures, Hutní Montáže, I&C Energo, Reko Praha, Sigma Group a Škoda JS.
Setkání s novináři na velvyslanectví se zúčastnil také francouzský ministr zahraničního obchodu Franck Riester. Představil zde možný trumf EDF – zapojení českých dodavatelů se nemá týkat jen nového bloku v Dukovanech, ale také dalších projektů v zemích Evropské unie. EDF totiž usiluje také o stavbu nových reaktorů v Polsku, Nizozemsku a Slovinsku. Další příležitosti budou přímo ve Francii, prezident Emmanuel Macron totiž v únoru oznámil záměr postavit až 14 nových bloků.
Viceprezident Ramany před rokem dále zmínil, že EDF intenzivně pracuje na nabídce pro ČEZ. Na přípravě dokumentů pracují dvě stovky expertů tak, aby nabídka byla v požadovaném termínu do konce listopadu hotová. „Nabídka na nový blok v Dukovanech zahrnuje také dodávku jaderného paliva,“ doplnil Vakisasai Ramany.
(nik, dtr)