Investiční fond IFIS, zaměřený na odkup problémových pohledávek, hlásí rychlý pokrok při řešení balíku úvěrů odkoupeného od insolvenční správkyně padlé Sberbank CZ. Po třech měsících od převzetí pohledávek se fondu IFIS podařilo dosáhnout smírného řešení u úvěrů, které v součtu převyšují sto milionů korun. Ekonomickému deníku to potvrdil většinový vlastník a šéf fondu IFIS Marek Indra.

„Průběžně jednáme o splátkových kalendářích a narovnáních. Během necelého půl roku se nám už podařilo dosáhnout smírného řešení u úvěrů v součtu přes sto milionů korun, tito dlužníci tedy již splnili či řádně plní dohodnuté splátkové kalendáře. Je mezi nimi například výrobce plastů Tribon, logistická společnost Trans Solutions, nadnárodní technologická společnost Equip test, frýdlantský pivovar Albrecht anebo Lidická Group podnikající v pohostinství,“ řekl Marek Indra.

Fond IFIS se snaží dohodnout s dlužníky sám, a to pokud možno po dobrém. „Pohledávky nerozprodáváme, ačkoli jsme permanentně oslovováni zájemci o jednotlivé pohledávky. Snažíme se věci řešit dohodami s jednotlivými dlužníky, což je v důsledku výhodnější pro nás i pro ně samotné,“ doplnil Marek Indra. Každý další vlastník pohledávky chce logicky na své investici vydělat, což z pohledu dlužníka snižuje šanci na úsporu oproti původní hodnotě závazku.

K vypořádání prodeje problémových, tedy řádně nesplácených úvěrů z portfolia Sberbank CZ došlo na počátku srpna. Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová tehdy potvrdila prodej balíku úvěrů v nominální hodnotě 1,3 miliardy korun. Vítěz výběrového řízení, fond IFIS, za ně zaplatil 204,2 milionu korun. Mnohem větší balík standardních úvěrů v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun již dříve odkoupila Česká spořitelna (zaplatila za něj 41,05 miliardy korun).

Mohlo by vás zajímat

Profil fondu IFIS

Investiční fond IFIS je jedním z největších hráčů, který se pohybuje na trhu pohledávek v České republice. Od roku 2013 jej vlastní Marek Indra, který drží 74 procent akcií, a Jiří Šebesta. IFIS nakupuje pohledávky v rámci výběrových řízení od většiny tuzemských bank. V posledním roce se zapojil třeba do řešení situace zadlužených firemních skupin GEEN, NWT a Helske. Před rokem odkoupil problémovou fotovoltaickou elektrárnu Alt Pohledy.

Podnikání fondu IFIS v byznysu s pohledávkami a ve firemních restrukturalizacích je dlouhodobě velmi ziskové. Například v loňském roce fond vytvořil čistý zisk 358 milionů korun, o rok dříve vydělal 288,6 milionu korun čistého. Vlastní kapitál fondu dosahuje 1,68 miliardy korun a je tvořen hlavně nahromaděnými zisky z minulých let.

David Tramba