Firma rozhádaných vlastníků TEDOM má nového majitele, spory končí

Sídlo společnosti TEDOM ve Výčapech nedaleko Třebíče. Foto: www.tedom.com

Informace Ekonomického deníku o tom, že v souvislosti s nabytím stoprocentního podílu ve společnosti ČEZ Energo skupinou ČEZ ESCO se vyřeší i vlastnický spor v prodávající firmě TEDOM se dnes odpoledne potvrdily. Investiční společnost Jet Investment potvrdila, že koupila zbývajících 45% podíl, který držela kyperská firma MOUFLECO HOLDINGS LIMITED podnikatele Marka Rosenbauma.

Brněnská investiční společnost Jet Investment prostřednictvím svého fondu kvalifikovaných investorů Jet 2 nabyla 100% podíl ve společnosti TEDOM, a.s., když koupila zbývající 45% podíl. Ten ve společnosti TEDOM doposud vlastnila firma MOUFLECO HOLDINGS LIMITED, kterou ovládá jeden ze zakladatelů TEDOM Marek Rosenbaum. Současně došlo k převodu 49,9% podílu společnosti ČEZ Energo s.r.o. ve vlastnictví společnosti TEDOM a.s. na společnost ČEZ ESCO, a.s. Transakce nyní čeká na souhlas antimonopolního úřadu.

ČEZ získal zbylý podíl v ČEZ Energo od společnosti TEDOM

Investiční fond Jet 2 se tak stal jediným vlastníkem skupiny vyrábějící plynové kogenerační jednotky a provozující tepelně-energetické zdroje s ročním obratem necelých 4 mld. Kč. „Nyní se budeme moci plně soustředit na rozvoj společnosti TEDOM. Tímto krokem totiž také definitivně končí akcionářský nesoulad, kdy došlo k narovnání veškerých dosavadních sporů. Jako jedinému akcionáři se nám otevřou možnosti pro další investice a cesty k novým akvizicím,“ komentuje obchod řídící partner Jet Investment Igor Fait s tím, že akceschopnost skupiny TEDOM významně vzroste.

Tímto obchodem skončily spory o to, jestli předchozí nabytí 55 % akcií od dalších spoluzakladatelů Josefa Jelečka (45 %) a dlouholetý ředitele energetické divize Ivo Poukara (10 %) je právoplatné. Rosenbaum prodej akcií zažaloval s tvrzením, že jeho bývalí spolupracovníci obešli jeho předkupní právo a podíly prodali přímo Jen Investmentu.

Vysokou pružnost v řízení TEDOMu očekává i projektový ředitel Jet Investment Oldřich Šoba: „Budeme se soustředit na rozšíření výrobních kapacit společnosti, na vývoj nových produktů a také na implementaci integrovaného informačního systému, vše s cílem dalšího růstu. Naplno využijeme příležitosti následujících let, kdy celá Evropa spoléhá na plynovou energetiku. Potenciál pro prodej zařízení, která vyrábíme, bude opravdu významný.“

Skupina TEDOM se sídlem ve Výčapech u Třebíče má zhruba 900 zaměstnanců a EBITDA dosahuje necelých 500 mil. Kč. Od roku 2016 je její dceřinou firmou německá společnost TEDOM SCHNELL GmbH, přední dodavatel kogeneračních jednotek a servisních služeb pro bioplynové stanice v Německu. TEDOM rovněž provozuje energetické zdroje na skládkách komunálního odpadu a disponuje rozsáhlou servisní sítí.

Zařízení pro efektivní výrobu elektřiny, tepla a chladu exportuje TEDOM do více než 40 zemí světa, tyto technologie snižují náklady na energie, jsou vysoce flexibilní a šetrné k životnímu prostředí. Při kogeneraci se naplno využije nejen elektrická energie, ale také teplo, které se při procesu uvolňuje. Kombinovaná výroba elektřiny a tepla tak ve srovnání s oddělenou ušetří až 70 % energie obsažené v palivu. Doplnění o chladící jednotku dále umožňuje přeměnit teplo na chlad, díky tzv. trigeneraci tak mohou jednotky TEDOMu dodávat kromě elektřiny a tepla i chlad do klimatizací.

Investiční společnost Jet Investment, nashromáždila za poslední čtyři roky kapitál pro účely private equity investic ve výši 7,3 miliard Kč. Ve svých portfoliových společnostech zaměstnává přibližně 1 840 zaměstnanců. V posledních dvou letech Jet Investment uskutečnil hned čtyři úspěšné divestice – společnosti LESS & TIMBER, KORDÁRNA Plus, BENET Automotive a MSV Metal Studénka. V historii brněnské investiční společnosti patří tyto projekty mezi velmi úspěšné, realizovaný výnos pro investory představoval mnohonásobek původní investice.

-red-, -chl-