INZERCE

Peníze z řízeného úplatku pro soudce pražského Vrchního soudu Zdeňka Sováka nemůže policie nalézt. Sama to potvrdila při zabavování majetku jednoho z podezřelých. Foto: Státní tiskárna cenin

ČEZ získal zbylý podíl v ČEZ Energo od společnosti TEDOM

Spekulace, které se v poslední době objevovaly ohledně osudu společnosti ČEZ Energo, se potvrdily. Dnes bylo oznámeno, že holding ČEZ se dohodl na odkupu 49,9 % procent ve firmě ČEZ Energo od spoluzakladatele – společnosti TEDOM. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Úspěšný projekt společností ČEZ (od roku 2015 přešel na ČEZ ESCO) a TEDOM s názvem ČEZ Energo, který provozuje 134 kogeneračních jednotek nejen v ČR, ale i v zahraniční změnil majitele. Spoluzakladel – firma TEDOM prodala svůj 49,9% podíl polostátnímu gigantovi ČEZ. Již včera jsme avizovali, že pravděpodobně k tomuto kroku dojde. Koupě podílů v úspěšných energetických projektech totiž odpovídá strategii ČEZ ESCO. Navíc kolem společnosti TEDOM se v poslední době vyrojila řada informací o boji jejích akcionářů, což nevrhalo dobré světlo ani na ČEZ Energo. Obchod, který byl oznámen dnes ráno bude ještě muset schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„ČEZ ESCO má obecně zájem získat nad dceřinými společnostmi rozhodující kontrolu, což se v případě dalších společností již stalo. Kogenerace je rozvíjející se oblastí podnikání a bude hrát svou roli při modernizaci českého teplárenství, které bude postupně omezovat podíl výroby z uhlí. ČEZ ESCO tak nyní získává stoprocentní podíl ve společnosti působící v oboru podnikání, který chceme nadále rozvíjet. Příležitosti zároveň vidíme i na trzích v Polsku a na Slovensku,“ řekl Ekonomickému deníku předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Cena transakce nebyla zveřejněna. Menšinový akcionář skupiny ČEZ Michal Šnobr ji odhadl až na 1,5 miliardy.

Čerstvé informace z trhu mluví o tom, že kromě podílu v ČEZ Energo se podařilo „vyřešit“ situaci i u akcionáře TEDOM. Jejím jediným majitelem by se měl podle informací Ekonomického deníku, stát fond Jet 2 Alfa, který dosud držel 55 %.

Nejasná situace v TEDOM

Podnikatel Marek Rosenbaum, který ovládá kyperskou společnost MOUFLECO HOLDINGS, jejímž prostřednictvím má v TEDOMu 45 % akcií (36.180.009 ks) namítá, že se současný majoritní akcionář Jet 2 Alfa (55 %) dostal ke svým akciím neoprávněně. Podle něj prodali jeho bývalí obchodní partneři a zakladatelé firmy Josef Jeleček (45 %) a dlouholetý ředitel energetické divize Ivo Poukar (10 %) své akcie fondu Jet Alfa 2, aniž by dodrželi jeho předkupní právo. Obchod dal Rosenbaum k soudu a požaduje jeho zrušení. Po svých bývalých obchodních partnerech pak požaduje smluvní pokutu. Podle serveru MotejlekSkocdopole.com, který v dubnu na právní bitvu upozornil, je hodnota napadené transakce okolo jedné miliardy korun. „K prodeji třetí osobě podle jeho výkladu stanov a akcionářské smlouvy museli získat jeho souhlas. Oni s ním ale nejednali a rovnou oznámili prodej. Ten neproběhl úplně standardní cestou, kdy by si kupující udělal ve firmě například klasické due diligence. Jeleček, hlava operace, informace o hospodaření Tedomu kupujícímu poskytoval sám, čímž se podle Rosenbauma dopustil porušení obchodního tajemství. Žaluje ho spolu s Poukarem nejen za toto, ale za řadu dalších porušení akcionářské smlouvy. Dohromady po nich soudně požaduje penále v devíticiferném řádu a samozřejmě zrušení prodeje jejich podílů,“ uvádí server MotejlekSkocodpole.com.

V nedávné době se navíc objevila informace o tom, že zhruba stejnou částku musí firma do konce roku vrátit kyperské společnosti Durlon, která jí ji půjčila na rozjezd podnikání v době, kdy TEDOM spoluzakládal ČEZ Energo. Za Durlonem podle všeho stojí Jeleček, Poukar i Rosenbaum (45, 10 a 45 %). Tedy stejní podnikatelé, kteří zakládali TEDOM. Proč půjčovali miliardu korun přes kyperskou firmu a kde ji vzali, není jasné. Nabízí se spekulace o snazším dělení peněz při „vratce“ z ČR na Kypr, které by navíc bylo daleko od dohledu domácích daňových úřadů. Jestli to tak je, taktéž není jasné. Marketingové oddělení společnosti TEDOM do uzávěrky tohoto článku neposkytlo odpovědi. Stejně tak nevíme, jestli součástí obchodu, jenž nyní Marek Rosenbaum zpochybňuje, byl i odkup podílů Jelečka a Poukara v Durlonu.

O tom, že TEDOM peníze skutečně dluží kyperské firmě Durlon, není pochyb, ve výročních zprávách uvádí tyto částky:

2010      956 821 tisíc Kč                  2015      891 260 000 tisíc Kč

2011      982 354 tisíc Kč                  2016      1 028 499 000 tisíc Kč

2012      954 831 tisíc Kč                  2017      960 905 000 tisíc Kč

2013      1 004 341 tisíc Kč               2018      1 157 950 000 tisíc Kč

2014      1 051 555 tisíc Kč

Jiří Reichl