Finanční úřad pro hlavní město Prahu oznámil Ústavu pro studium totalitních režimů výsledek kontrolního zjištění, jehož závěrem je platební výměr ve výši 42 269 347 korun za porušení rozpočtové kázně, související s rekonstrukcí bývalého sídla instituce v Siwiecově ulici v Praze, která dopadla zničujícím způsobem. Ústav to oznámil na svých webových stránkách.
Současné vedení Ústavu pro studium totalitních režimů se ještě rok a půl po svém nástupu do funkce stále potýká se škodami způsobenými svými předchůdci – bývalým ředitelem Zdeňkem Hazdrou a jeho bývalým náměstkem Ondřejem Matějkou.
„Penále z výše uvedeného kontrolního zjištění mohou přitom dosahovat až 100 procent. Jedná se v tomto směru tedy o stěží uvěřitelnou částku 84 milionů korun, což odpovídá takřka celému rozpočtu (bez Archivu bezpečnostních složek) Ústavu pro studium totalitních režimů na rok 2024,“ uvedl ústav na svých webových stránkách.
„Je to polovina ročního rozpočtu ústavu – řešit to bude muset patrně vláda, jinak to znamená reálnou likvidaci instituce) za porušení rozpočtové kázně, související se zmíněnou rekonstrukcí budovy. Není to první a patrně ani poslední pokuta. Ústav musel již zaplatit téměř milion korun. Kdo ponese odpovědnost? Proč mají pokutu platit daňoví poplatníci a nikoliv viníci? Jakou odpovědnost nesou také dnes již bývalí členové správní rady?“ uvedl k tomu historik Petr Blažek.
Mohlo by vás zajímat
Za porušení rozpočtové kázně, za níž nese odpovědnost předchozí vedení, Ústav pro studium totalitních režimů již musel uhradit Finančnímu úřadu pro hlavní město Prahu téměř 900 tisíc korun. Naposledy se jednalo o 443 949 tisíc korun za nezákonné dělení veřejných zakázek.
„Následky špatného řízení instituce bývalým ředitelem a jeho náměstkem před 1. květnem 2022 si bohužel Ústav pro studium totalitních režimů ponese i v dalším období. Například plných 33 smluv nebylo uvedeno do povinného registru smluv, čímž byly ze zákona neplatné. Najevo stále vycházejí i další nezákonnosti předchůdců a současné vedení ústavu je řeší postupy podle právního řádu České republiky,“ uzavřel ústav s tím, že bude o závěrech řešení těchto kauz veřejnost transparentně informovat.
Ekonomický deník se kauze věnuje delší dobu například ZDE nebo ZDE.
(hrb)