INZERCE

Finance navrhnou umořit státní dluh

Zástupci ministerstva financí navrhnou vládě a poslancům použít peníze z přebytku hospodaření státu na umoření státního dluhu. Vyplývá to z materiálu, který bude příští týden projednávat vláda.

V případě dosažení přebytku rozpočtového hospodaření budou peněžní prostředky odpovídající výši kladného salda státního rozpočtu převedeny na předem určený platební účet podřízený státní pokladně, na kterém budou umístěny do rozhodnutí Poslanecké sněmovny o jejich použití. „Ministerstvo financí v návrhu státního závěrečného účtu za rok 2016 navrhne použít přebytek hospodaření na snížení státního dluhu,“ uvádí se ve zprávě pro ministry Sobotkova kabinetu, kterou má Ekonomický deník k dispozici.

V případě, že Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR rozhodne o použití těchto peněžních prostředků na snížení státního dluhu, budou použity na splátku dluhopisů, které budou splatné v roce 2017. Letošní rok bude rekordní očekává se totiž přebytek v desítkách miliard korun. Ke konci listopadu to bylo 55,5 miliardy. Posledním přebytkovým rokem byl rok 1995, kdy poslanci schvalovali využití 7,23 miliardy korun. Příští rok tedy budou rozhodovat o „největším“ balíku v historii samostatné České republiky.

Vývoj hospodaření státu. Zdroj: Ministerstvo financí ČR
Vývoj hospodaření státu. Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Ministerstvo financí musí poslancům předložit návrh státního závěrečného účtu do konce dubna roku 2017.

Do 30. dubna 2017 vláda podává Poslanecké sněmovně „Návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 2016“. Současně předloží návrh na použití přebytku rozpočtového hospodaření.

  1. Poslanecká sněmovna svým usnesením schválí časový harmonogram projednávání vládního návrhu státního závěrečného účtu České republiky za rok 2016 a jeho kapitol včetně vztahu státního rozpočtu k rozpočtům státních fondů.
  2. Výbory projednají přikázané kapitoly a předají svá usnesení rozpočtovému výboru, který po projednání předloží předsedovi Poslanecké sněmovny usnesení popř. oponentní zprávu.
  3. Nejpozději do konce 4. měsíce od předložení návrhu státního závěrečného účtu do Poslanecké sněmovny, tj. do 31. 8. 2017, předloží Nejvyšší kontrolní úřad Poslanecké sněmovně stanovisko k návrhu státního závěrečného účtu (viz § 5 odst. 3 zákona
    č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu).
  4. Kontrolní výbor projedná stanovisko NKÚ k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2016 a předloží předsedovi Poslanecké sněmovny své usnesení, popř. oponentní zprávu.
  5. Poslanecká sněmovna jedná o státním závěrečném účtu a o usnesení rozpočtového a kontrolního výboru a rozhodne o použití přebytku rozpočtového hospodaření za rok 2016.
  6. Podle rozhodnutí Poslanecké sněmovny bude naloženo s přebytkem hospodaření státního rozpočtu za rok 2016.