INZERCE

FED nevylézá z ulity – o červnovém zvýšení sazeb rozhodnou příchozí data

FED ponechává podle očekávání úrokové sazby beze změny. Ačkoliv jej již tolik netrápí vývoj globální ekonomiky a finančních trhů, zhoršuje pohled na hospodářský růst a suše konstatuje, že inflace je pod dlouhodobým cílem. To jsou ve zkratce asi nejviditelnější změny v komentáři FOMC k rozhodnutí o měnové politice FEDu.

V komentáři vedení FEDu tentokrát znovu absentuje fráze o vybalancovaných rizicích ohledně ekonomické aktivity a situaci na trhu práce, což může naznačovat, že potřebný konsensus ohledně načasování dalšího zvýšení úroků v USA se v centrální bance stále složitě hledá. Na tomto hodnocení přitom moc nemění ani fakt, že pro takto formulovaný text nehlasoval (opět) pouze jeden člen FOMC – jestřáb Esther L. Georgeová.

Celkové vyznění aktuálního rozhodnutí Fedu vyhlíží tedy opět poměrně umírněným způsobem, ačkoliv stále ponechává možnost, že by na příštím zasedání americké centrální banky (tedy v polovině června) zvýšil znovu úrokové sazby. Podle našeho názoru bude však hodně záležet na příchozích amerických makroekonomických datech (zejména těch týkajících se trhu práce, inflace a eventuálně i mezd) a pak jejich následné interpretaci ze strany amerických centrálních bankéřů v čele s J. Yellenovou. Podle našeho názoru by data Fedu měla umožnit úroky v červnu zvýšit, ačkoliv např. nadcházející odpoledne zveřejněný údaj o HDP za prvních kvartál bude opravdu svědčit o slabém růstu americké ekonomiky. Zde je však třeba vidět, že HDP je zpožděný indikátor a čísla z druhého čtvrtletí nemusí být tak špatná (jako např. dubnová data z trhu práce či index ISM).
Jan Čermák, analytik ČSOB