INZERCE

Návrh nařízení REMIT je součástí širší reformy uspořádání trhu s elektřinou v Evropské unii. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Evropská rada dosáhla částečné dohody o reformě trhu s elektřinou. Dalším krokem má být ochrana spotřebitelů před cenovými skoky

Ministři průmyslu a energetiky z 27 členských států EU se dohodli na návrhu obecného přístupu na nařízení o integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií (REMIT). Cílem návrhu je podpořit otevřenou a spravedlivou hospodářskou soutěž na evropských velkoobchodních trzích s energií tím, že zakáže obchodování na základě důvěrných informací a zabrání manipulaci s trhem. Informovala o tom Evropská rada.

Návrh nařízení REMIT je součástí širší reformy uspořádání trhu s elektřinou v Evropské unii. Zbývající části reformy, jejichž cílem je snížit závislost cen elektřiny na kolísavých cenách fosilních paliv a ochránit spotřebitele před cenovými skoky, urychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie a zlepšit ochranu spotřebitelů, budou schváleny později.

„Jsem ráda, že jsme našli shodu ohledně nařízení REMIT. Jedná se o důležitou součást reformy trhu s elektřinou, která zajistí transparentnost a integritu na energetickém trhu EU, uvedla k rozhodnutí švédská ministryně pro energetiku, obchod a průmysl Ebba Buschová.

Rada například zpřesnila a zpřísnila požadavky na účastníky trhu v Evropské unii, kteří mají sídlo ve třetí zemi.

Rada se také dohodla na posílení úlohy Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) při vyšetřování významných přeshraničních případů s cílem bojovat proti porušování nařízení REMIT.

Rada tyto nové pravomoci vyvážila posílením úlohy národních regulačních orgánů tak, aby agentura ACER nevykonávala své vyšetřovací pravomoci, pokud národní regulační orgány vedou nebo již vedly vyšetřování na základě stejných skutečností. Kontroly na místě by se za určitých podmínek prováděly v úzké koordinaci a spolupráci s vnitrostátními orgány.

Rada rovněž přidala flexibilitu, pokud jde o udělování správních pokut členskými státy. Zahrnula seznam kritérií pro stanovení pokut a dala členským státům možnost stanovit nižší pokuty.

Obecný přístup bude sloužit jako mandát pro jednání s Evropským parlamentem o konečné podobě právních předpisů. Výsledek jednání bude muset být formálně přijat Radou a Parlamentem.

Znění obecného přístupu bude zpřístupněno později.

Evropská komise přijala návrhy reformy uspořádání trhu s elektřinou v EU dne 14. března 2023.

Návrh Komise na reformu trhu s elektřinou je k dispozici ZDE.

(nik)