Čtvrtek, 18. srpna, 2022

Evropská kosmická agentura: nové družice 27 a 28 vypuštěny do vesmíru. Doplní Galileo

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Z kosmického střediska v Kourou ve Francouzské Guyaně včera úspěšně odstartovaly dvě nové družice systému Galileo. Celkový počet družic tak rozšířily na dvacet osm. Stejně jako jejich kolegyně budou pomáhat zajistit přesnější signály pro více než dvě miliardy uživatelů.

Nosná raketa Sojuz VS-26  vzlétla včera z kosmického střediska ve francouzské Guyaně. Po téměř čtyřhodinovém letu se od ní oddělily družice Galileo s pořadovým číslem 27 a 28. Stalo se tak v 5:09.

„Dnes můžeme hrdě oslavit dosažení dalšího milníku nejambicióznějšího a největšího průmyslového projektu Evropské unie – systému Galileo,“ vyzdvihuje výkonný ředitel agentury EUSPA Rodrigo da Costa. „Úspěšné doplnění družic je velmi důležitým krokem pro více než 2 miliardy uživatelů na naší planetě a je výsledkem rozsáhlé spolupráce mezi námi, Evropskou komisí, Evropskou kosmickou agenturou a našimi průmyslovými partnery. Rád bych vyjádřil hlubokou vděčnost všem zúčastněným stranám, které neúnavně usilují o zajištění úspěchu této mise“, dodal Rodrigo da Costa.

Galileo: nejpřesnější systém určování polohy na světě

V současné době jsou obě družice řízeny Agenturou EU pro kosmický program (EUSPA) a jejím průmyslovým týmem, který má na starosti provoz družic po oddělení od nosné rakety v rámci fáze startu a vstupu na oběžnou dráhu (tzv. fáze LEOP).

Fáze LEOP je jednou z nejdůležitějších fází vesmírné mise, během které je kosmický objekt vypuštěn a umístěn na požadovanou oběžnou dráhu a postupně se spouštějí a testují první komponenty družice.

V následujících dnech bude tým agentury EUSPA, který odpovídá za provoz družic po jejich oddělení od nosné rakety, poprvé řídit družice ze specializovaného kontrolního střediska systému Galileo v německém Oberpfaffenhofenu, a to až do jejich přesného umístění na příslušnou oběžnou dráhu ve vzdálenosti 23 220 km.

Po zprovoznění a důkladných testech na oběžné dráze budou družice využity k poskytování služeb systému Galileo. Systém Galileo spravuje Evropská komise v rámci evropského partnerství, přičemž agentura EUSPA má na starosti provoz a poskytování služeb systému a agentura ESA, která je pověřena navržením systému Galileo, dohlíží na jeho vývoj, pořizování družic a pozemní segment.

Agentura Evropské unie pro kosmický program nabízí bezpečné a chráněné služby evropské družicové navigace, podporuje komerční využití dat a služeb programů Galileo, EGNOS a Copernicus a koordinuje nadcházející program družicové komunikace EU v rámci státní správy. Je zodpovědná za bezpečnostní akreditaci všech složek kosmického programu EU.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter