INZERCE

Bioplynová stanice, ilustrační snímek. Foto: Agentura API

Evropská komise dokončila notifikaci podpory biometanu v Česku. Prvních sedm stanic již výrobu spustilo

Evropská komise schválila v tomto týdnu českou státní podporu pro výrobce biometanu v objemu až 2,4 miliardy eur (59 miliard korun). Podpora bude mít formu zeleného bonusu k ceně zemního plynu, vyplácena bude po dobu 20 let. Určena je jak na výstavbu nových zařízení, tak na konverzi starších bioplynových stanic zaměřených na výrobu zelené elektřiny.

Jak dále Evropská komise uvedla ve svém rozhodnutí, podpora je určena zejména pro malé a střední podniky nebo společenství pro obnovitelné zdroje, a sice na projekty s instalovaným výkonem do 6 MW. Předpoklad je, že podporu z programu budou čerpat zařízení s celkovou výrobou až 337 milionů metrů krychlových biometanu. Proces notifikace v Bruselu byl poměrně zdlouhavý, zabral dva roky.

Biometan představuje obnovitelnou náhradu za zemní plyn, s jeho využíváním se počítá v řadě oblastí od dopravy po vytápění budov. „Mám radost, že Evropská komise schválila český program na podporu výroby udržitelného biometanu. Pomůže nám s přechodem z bioplynových stanic, které vyrábí elektřinu s účinností 40 procent na biometanové, které produkt vtláčí zpátky do plynárenské sítě a mají tak mnohem větší účinnost,“ vítá rozhodnutí Evropské komise ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL),

Schválení podpory Evropskou komisí předpokládal dopředu Energetický regulační úřad, který bude určovat výši zeleného bonusu – tedy příplatku k běžné ceně zemního plynu na velkoobchodním trhu. Podle odhadu ERÚ vyjde v příštím roce podpora biometanu na 779 milionů korun. Zájem o novou technologii je totiž poměrně velký.

Jak Ekonomický deník zjistil z udělených licencí na výrobu plynu, povolení k provozu od ERÚ má již sedm producentů biometanu (a osmý je ve správním řízení). Jedná se o zemědělské bioplynové stanice, ale také zpracovatele biologicky rozložitelného odpadu a čistírny odpadních vod. Jako první v Česku zahájila výrobu biometanu v Česku firemní skupina EFG, a to v Rapotíně na Šumpersku. První biometan do veřejné plynovodní sítě dodala před čtyřmi lety.

Přehled výrobců biometanu v ČR

firmalokalita (okres)kapacita
EFG Green gasRapotín (Šumperk)1,6 mil. m3
Zemědělské družstvo chovatelů a pěstitelů Litomyšl1,72 mil. m3
Compag Mladá BoleslavMladá Boleslav1,28 mil. m3
Organic technologyHorní Suchá (Karviná)2,89 mil. m3
GASEAHerálec (Havl. Brod)1,2 mil. m3
Pražské vodovody a kanalizacePraha-Bubeneč1,22 mil. m3
Vodovody a kanalizace Havlíčkův BrodHavlíčkův Brod0,76 mil. m3
zdroj: ERÚ (udělené licence)

Produkce sedmi realizovaných zařízení dosáhne v součtu zhruba 10 milionů m3 biometanu ročně, což není mnoho. Jak připomněla oborová asociace CZ Biom, potenciál výroby biometanu je mnohem větší. Asociace uvádí, že v roce 2030 by se mohlo v Česku vyrobit až 700 milionů m3 zeleného metanu. Ten by mohl nahradit zhruba sedm procent budoucí spotřeby zemního plynu.

Technologie čištění bioplynu na biometan v kvalitě zemního plynu jsou v zemích EU zaváděny již od roku 2011. Od té doby roční produkce biometanu v Evropské unii vzrostla na 3,5 miliardy m3, uvedl CZ Biom. Podle plánu REPowerEU je biometan jedním z podporovaných opatření, jež snižují závislost EU na dovoz zemního plynu. Plán počítá s zvýšením produkce biometanu na 35 miliard m3 do roku 2030.

David Tramba