Evropští komisaři chtějí přijít s novými nástroji pro ochranu trhu EU před dovozy z Číny.
Po společném jednání se shodli, že už nebudou řešit otázku, zda by měla Evropská unie udělit status tržní ekonomiky komunistické Číně. Namísto toho se chce Komise soustředit na způsoby, pomocí kterých může EU chránit svou ekonomiku proti levným čínským dovozům podporovaným dumpingovými opatřeními ze strany čínské vlády.
V prosinci tohoto roku totiž přestanou platit některá ustanovení přístupového protokolu Čínské lidové republiky (ČLR) ke Světové obchodní organizaci (WTO). Nepanuje však shoda na právním výkladu otázky, zda z této změny vyplývá členům WTO mezinárodněprávní závazek změnit metodu výpočtu antidumpingových (AD) cel na dovozy z ČLR a fakticky tak ČLR přiznat status tržní ekonomiky (MES). Nejlepší právníci na mezinárodní právo a obchod se připravují na vyjednávání okolo dalšího statut Číny v postavení k EU. Dle současné unijní legislativy ČLR neplní kritéria pro přiznání MES. V případě, že by Číně byl statut tržní ekonomiky přiznán, klesla by antidumpingová cla a tím i ceny čínských produktů na evropských trzích. Výpočet vyrovnávacích cel v případě nedovolených subvencí se nezmění ani při přiznání MES.
Evropská komise pracovala s třemi možnými scénáři. Vybrala si třetí variantu
- EU nezmění svoji legislativu a nadále bude při antidumpingových šetřeních nakládat s ČLR jako s netržní ekonomikou,
- EK navrhne přiznat MES ČLR bez dalších kroků,
- EK navrhne změnit unijní legislativu směrem k faktickému přiznání MES ČLR a současně navrhne balíček zmírňující opatření.
Komise má proto do konce roku 2016 navrhnout prostředky, které evropským firmám zajistí stejnou ochranu proti čínskému dumpingu, jakou mají nyní. Pozornost se v této souvislosti soustředí na prosinec, kdy po patnácti letech vyprší platnost některých bodů přístupového protokolu Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Ten obsahuje výjimku s ohledem na speciální povahu čínské ekonomiky, která je centrálně řízená a některá průmyslové odvětví se těší nadstandardní podpoře. Kvůli tomu se konkurence ze strany čínských exportů obávají některé evropské sektory, zejména výrobci oceli, které má Čína výrazné přebytky.
Členové WTO zatím mohou vůči čínským dovozům uvalovat antidumpingová cla s tím, že pokud tamní exportéři neprokážou, že fungují v podmínkách tržní ekonomiky, vycházejí importní státy při stanovení poplatků z cen, které platí ve vybrané třetí zemi, ne z cen na čínském trhu.
Návrh Komise pak ještě budou schvalovat členské země a Evropský parlament. Uvidí se tedy, jestli budou jednotliví členové EU ochotní se shodnout na společném přístupu. Zatím totiž například váznou jednání o starším návrhu Komise na modernizaci nástrojů pro ochranu obchodu.
Jiří Reichl s využitím měsíčníku EU aktualit Erste Corporate Banking
O tématu jsme také psali:
České podniky nechtějí Čínu jako tržní ekonomiku
Evropská unie neví, zda musí Číně přiřknout statut tržní ekonomiky. Hraje se o miliardy…