Sjednotit pravidla pro placení firemních daní a snaha o transparentnost při podnikání. Tak by se daly shrnout „daňové“ směrnice, které odhlasovali europoslanci. Funkce europarlamentu je v tomto případě pouze konzultační, jejich konečné přijetí je podmíněno jednomyslným schválením všemi členskými státy EU.
Poslanci Evropského parlamentu schválili balíček legislativních návrhů směrnic Rady EU: směrnici o společném základu daně (CCTB) a o společném konsolidovaném základu daně (CCCTB). Návrhy obou směrnic předložila Evropská komise v rámci boje za zvýšení daňové transparentnosti a spravedlivé placení daní na podzim 2016. Navržený systém CC(C)TB by měl sjednotit podmínky pro podnikání a danění na jednotném vnitřním trhu EU.
Cílem směrnice o CCTB je zavést jednotný soubor pravidel pro výpočet základu daně z příjmů právnických osob na vnitřním trhu EU.
Návrh směrnice o CCCTB uvádí technická pravidla pro konsolidaci zisků a rozdělení konsolidovaného základu daně mezi způsobilé členské státy. Návrhy dále obsahují řadu ustanovení proti vyhýbání se daňovým povinnostem právnických osob.
„Navržený systém bude všem společnostem a skupinám společností, které vykonávají zdanitelnou činnost ve více než jednom členském státě Evropské unie umožňovat, aby vyřizovaly své daňové povinnosti na základě jednotných pravidel pro výpočet základu daně, jednaly pouze s jednou daňovou správou a podávaly jediné konsolidované daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, co povede mimo jiné k podstatnému snížení administrativních nákladů a přispěje k odstranění překážek pro přeshraniční investování v rámci EU,“ uvedl Ježek.
Podle oficiálního stanoviska EK nemá iniciativa týkající se CCCTB za cíl harmonizaci daňových sazeb nebo případných slev na dani v EU. „Rozhodování o sazbách daně z příjmů právnických osob je svrchovaným právem členských států,“ uvádí se na webu Komise.
Podle Petra Ježka se základ daně rozdělí mezi členské státy, v nichž daňové subjekty podnikaly podle metodiky obsažené ve směrnici. „Každý členský stát bude s to zdanit příslušnou část zisku, která je mu takto přidělena, svou vlastní vnitrostátní daňovou sazbou,“ doplnil Ježek. Podle návrhu budou všechny příjmy zdanitelné, nebudou-li výslovně osvobozeny od daňové povinnosti. „Příjmy zahrnující dividendy nebo výnosy ze zcizení podílů držených společností mimo skupinu budou osvobozeny od daně u účastí ve výši minimálně 10 procent, aby se zamezilo dvojímu zdanění přímých zahraničních investic. V tomto smyslu budou zisky stálých provozoven rovněž osvobozeny od daně ve státech, kde mají sídlo,“ uvádí se v materiálu.
Pro směrnici CCCTB bylo 438 hlasů, 145 proti a 69 poslanců se zdrželo. Pro návrh směrnice o CCTB hlasovalo 451 poslanců, 141 bylo proti a 59 se zdrželo.
Parlament tak po téměř sedmi letech dospěl až k hlasování, jelikož první iniciativa v tomto směru vznikla už v roce 2011, jenže o tři roky později nezískala v Radě podporu. Technické práce na aspektech tohoto návrhu týkajících se boje proti vyhýbání se daňovým povinnostem vedly k přijetí směrnice proti vyhýbání se daňovým povinnostem v roce 2016. V červenci 2013 se ministři EU dohodli na tom, že zavedení společného základu daně z příjmů právnických osob by mělo předcházet jeho konsolidaci. Návrh byl proto Evropskou komisí přepracován a rozdělen do dvou směrnic: směrnice o zavedení společného základu daně z příjmů právnických osob (CCTB) a směrnice o společném konsolidovaném základu daně z příjmů právnických osob (CCCTB).
Oba návrhy zahrnuly připomínky Rady k předcházejícímu (z roku 2011) návrhu na zavedení CCCTB, zejména kompromisní návrh předsednictví Rady z listopadu 2014 a práci Rady ohledně opatření pro boj proti vyhýbání se daňovým povinnostem.
Materiály byly zveřejněny 25. října 2016 a podléhají zvláštnímu legislativnímu postupu, ve kterém plní Evropský parlament konzultační funkci a jejich konečné přijetí je podmíněno jednomyslným schválením všemi členskými státy EU.
Jiří Reichl