Evropským zemím dochází trpělivost s dumpingovým dovozem syntetických hnojiv z Ruska a Běloruska. Poslanci Evropského parlamentu z Výboru pro mezinárodní obchod požadují zavedení cla ve výši 6,5 procenta a fixní sazby 40 až 45 eur za tunu dovezených hnojiv. Tato pevně daná částka se má postupně zvyšovat až na 430 eur za tunu.
„Toto nařízení o postupném zvyšování cel na produkty z Ruska a Běloruska pomůže zabránit Rusku ve využívání trhu EU k financování své válečné mašinérie. Není přijatelné, aby tři roky poté, co Rusko zahájilo totální válku, EU stále nakupovala kritické produkty ve velkých objemech; ve skutečnosti se tento dovoz výrazně zvýšil,“ upozornila stálá zpravodajka pro Rusko Inese Vaidere (EPP, Lotyšsko).
Cukr, mouka, ocet
Návrh také podpoří produkci hnojiv v zemích EU, kterou v posledních letech drtí rostoucí dovozy z Ruska. Postupný nárůst celní zátěže má dát zemědělcům čas na přizpůsobit se.
Výbor pro mezinárodní obchod také podpořil návrh Komise na zvýšení cel na vybrané zemědělské produkty z Ruska a Běloruska o 50 procent. Cílem je dále snížit závislost EU na těchto dvou zemích. Mezi produkty, kterých se nová cla mají týkat, patří cukr, ocet, mouka a krmivo pro zvířata.
Také v těchto případech evropským producentům kazí byznys nízké ceny dováženého zboží z východní Evropy.
Návrh nařízení byl přijat poměrem hlasů 29 pro, zatímco 6 členů výboru bylo proti zvýšení cel.
Návrh bude předložen k hlasování na příštím plenárním zasedání Parlamentu, které se bude konat v Bruselu ve čtvrtek 22. května.
Mohlo by vás zajímat
Skokový růst dovozu v roce 2023
Na problematický dovoz syntetických hnojiv z Ruska do zemí EU v minulosti informovala řada médií včetně Ekonomického deníku. Dovoz byl vysoký hlavně v roce 2023, kdy se přímo z Ruska do Česka dovezlo 97 tisíc tun hnojiv za 1,02 miliardy korun. Podle dat Českého statistického úřadu tyto dovozy loni klesly zhruba na polovinu.
Skokový růst dovozu hnojiv z Ruska v roce 2023 zaznamenaly také další země Evropské unie. Například v Německu a Polsku došlo až k trojnásobnému růstu dodávek z Ruska. Omezení výroby amoniaku (čpavku) a hnojiv v minulých letech oznámila řada evropských výrobců – včetně německého koncernu BASF nebo českého Agrofertu.