INZERCE

Cena plynu roste, objem dodávek z Ruska klesá. Otázka zní: zvládnou to evropské země, nebo ne? Foto: Pixabay

Europoslanci chtějí úplné a rychlé embargo na dovoz paliv z Ruska

Evropský parlament vyzval k okamžitému úplnému embargu na dovoz ropy, uhlí, jaderného paliva a zemního plynu z Ruska. Příslušné usnesení bylo přijato 413 hlasy, zatímco 93 europoslanců bylo proti. Jenže rozhodující slovo mají vlády členských zemí EU, a ty jsou v otázce embarga mnohem opatrnější.

Jedná se o komplikovaný problém. Na jedné straně je skandální, že země EU od 24. února zaplatily Rusku za fosilní paliva již 27,3 miliardy eur. Takový je odhad analytické firmy Ember, která dále uvádí, že z této sumy si Rusko naúčtovalo 17,1 miliardy eur za zemní plyn, 9,45 miliardy za ropu a 748 milionů eur za černé uhlí. Rusové tak inkasují spoustu peněz a financují s nimi válečný konflikt na Ukrajině.

Současně však opatrnější politici a ekonomové varují, že hlavně státy střední Evropy nemají v řádu měsíců ruský plyn a ropu čím nahradit. Okamžitý zákaz dovozu paliv z Ruska by tak vedl k těžké ekonomické krizi, kolapsu celých průmyslových odvětví a dalšímu růstu cen energií a pohonných hmot pro evropské spotřebitele.

Jak dnes přiznal vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell, ani v pátém balíku evropských sankcí proti Rusku nebude ropné embargo. Ve hře je zákaz dovozu ruského uhlí s platností od poloviny srpna.

Rozhodnutí europarlamentu s nadšením přivítal třeba belgický politik a lídr evropských liberálů Guy Verhofstadt. Zdroj: Twitter

Evropští poslanci současně vyzvali vedoucí představitele EU, aby se zasadili o vyloučení Ruska ze skupiny zemí G20, Rady OSN pro lidská práva, Interpolu, Světové obchodní organizace, organizace UNESCO a dalších institucí. Má to být signál, že se „mezinárodní společenství nevrátí k jednání se státem dopouštějícím se agrese jako v normální situaci.“

Aby byly sankce účinnější, požaduje Parlament vyloučení ruských bank ze systému SWIFT, zákaz vplouvání ruských lodí do teritoriálních vod EU a přistávání v přístavech a také zákaz silniční nákladní dopravy z území Ruska a Běloruska a na do těchto zemí. Poslanci rovněž požadují zabavení veškerých aktiv ruských představitelů nebo oligarchů spojených s Putinovým režimem, jejich prostředníků i bílých koňů a aktiv osob spojených s Lukašenkovým režimem v Bělorusku.

Mnozí europoslanci poukázali na šokující zvěrstva spáchaná ruskými jednotkami na Ukrajině, zejména v Buči, Mariupolu i dalších městech a vesnicích. Zdůrazňují, že pachatelé válečných zločinů musí být pohnáni k odpovědnosti, a vyzývají ke zřízení zvláštního tribunálu OSN pro souzení zločinů na Ukrajině.

(red)