Ministři financí všech členských států EU se shodli na dlouho připravovaných změnách v placení a vykazování daně z přidané hodnoty. Nová pravidla mají zamezit karuselovým podvodům a celkově zlepšit výběr DPH. Podle studií na podobných podvodech tratila Evropská unie až 50 miliard € ročně . Česko navíc prolobbovalo „reverse charge“ navzdory tlaku Francie.

Evropská komise se dlouhodobě snaží bojovat s problémy spojenými s výběrem DPH v celé EU. Z úterního jednání ministrů financí EU tak musí mít Komise opravdu radost. A radoval se i Andrej Babiš, který na svém twitteru uvedl, že Česko ukázalo, že v Unii umí prosadit svou prioritu i proti vůli Evropské komise a některých členských zemí.

„Reverse charge, který byl mojí vlajkovou lodí pro výběr DPH, byl schválen,“ uvedl. Připomněl, že celá věc trvala čtyři a půl roku.

„Poprvé v historii našeho členství v EU jsme přesvědčili Komisi, aby předložila návrh, který chceme my,“ doplnil.

Mohlo by vás zajímat

K tomu se přidal i český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. Ten na twitteru napsal, že „případ reverse charge ukazuje, že i stát střední velikosti dokáže v prostředí jednomyslnosti prosadit svůj návrh.“

Na svém twitteru na tato vyjádření reagoval europoslanec Luděk Niedermayer, který celou snahu Andreje Babiše označil v podstatě za zbytečnou, alespoň pokud vezmeme tvrzení Ministerstva financí z roku 2017 za směrodatné.

Další schválené změny

Krom zavedení „reverse charge“ pro všechny státy v Evropské unii, došlo tento týden na schválení několika dalších zásadních kroků. Na středečním plenárním zasedání Evropského parlamentu se hlasovalo o legislativních změnách navržených Hospodářským a měnovým výborem (ECON). Europoslanci schválili dvě legislativní změny. První si dává za cíl zjednodušit malým a středně velkým podnikům obchodování v rámci jednotného trhu a zamezuje podvodům spojenými s DPH. Zatímco druhá upravuje systém týkající se nastavení výše DPH v celé EU. Všechny schválené změny jsou součástí dříve zmíněné snahy Komise reformovat evropský systém výběru DPH.

„Aktuálně máme v Evropě mozaiku různých systémů výběru DPH, která je plná prasklin a černých děr. To vedlo k rostoucím ztrátám a zvětšování mezery ve výběru DPH. Díky schváleným reformám můžeme ročně snížit mezeru ve výběru DPH až o 41 miliard euro. Zároveň se nám podaří ušetřit firmám až 1 miliardu euro ročně za administrativní náklady,“ uvedl ke schváleným změnám europoslanec Jeppe Kofod.

Evropským parlamentem schválené změny poslal Evropské radě, kde se sejdou zástupci všech členských státu EU, aby návrhy prodiskutovali a implementovali do národních legislativ.

Filip Hanka