Energetický regulační úřad udělil pokuty firmám Europe Easy Energy a Geen Sale. Týkají se stejného prohřešku – nedodržení cenové fixace v době skokového růstu cen elektřiny a plynu před dvěma lety. Jak uvedl ERÚ na svém webu, jedná se o druhoinstanční rozhodnutí, které následovalo po rozkladu ze strany pokutovaných firem.

Europe Easy Energy, což byla firma ze skupiny Bohemia Energy podnikatele Jiřího Písaříka, podle zjištění ERÚ zastala nejmenovanému zákazníkovi v září 2021 dopis, ve kterém ho informovala o zdražení elektřiny na 3400 korun/MWh a plynu na 1400 korun/MWh (všechny ceny jsou uvedeny bez DPH). Stalo se tak navzdory faktu, že zákazník měl s firmou smlouvu, která mu do konce roku 2022 fixovala cenu elektřiny na úrovni 1249 korun/MWh a cenu plynu na 599 korun/MWh. Druhou nabízenou „možností“ bylo okamžité ukončení smlouvy.

Vedle toho podle ERÚ nedodržela lhůty pro reklamaci zákaznických stížností, když na reklamaci vyúčtování dodávky elektřiny reagovala až šestitýdenním zpožděním. Za tyto přestupky dle zákona o ochraně spotřebitele a užití nekalé obchodní praktiky udělil úřad firmě Europe Easy Energy pokutu ve výši 900 tisíc korun.

Podobný případ se týká firmy Geen Sale, jež patří do firemní skupiny Geen Holding byznysmena Aleše Mokrého. Také ta se v září roku 2021 pokusila vyvázat ze smluv o fixaci cen elektřiny a zemního plynu na několikaleté období. Zákazníci opět dostali „na výběr“ mezi nejméně dvojnásobným navýšením ceny nebo ukončením smlouvy.

Mohlo by vás zajímat

Současně ERÚ zjistil ve dvou případech nefér přístup firmy Geen Sale. Ta totiž stanovila novou výši záloh na úrovni dvakrát až třikrát vyšší, než by odpovídalo očekávané spotřebě a ceně elektřiny, respektive plynu. Původně navrženou pokutu ve výši 250 tisíc korun nicméně úřad v druhoinstančním řízení snížil na 130 tisíc.

Takových případů byly tisíce

Tyto případy jsou jen pověstná špička ledovce. Na podzim roku 2021 byl ERÚ doslova zaplaven stížnostmi od spotřebitelů na postup společností Bohemia Energy, Europe Easy Energy i mnoha dalších, které jednostranně ukončovaly uzavřené smlouvy o dodávkách energií nebo po zákaznících požadovaly skokové navýšení plateb za elektřinu a plyn.

Bohemia Energy, kterou ovládají Jiří a Hana Písaříkovi, v polovině října 2021 nevydržela tlak a ukončila dodávky elektřiny a plynu všem zákazníkům na českém trhu. Platilo to i v případě dceřiných společností Europe Easy Energy, Comfort Energy, X Energie a Energie ČS. Skupina firem sama požádala ERÚ o zrušení licencí k dodávce energií poté, co ji banky odmítly financovat. Celkem 618 tisíc odběrných míst na elektřinu a 292 tisíc na zemní plyn následně přešlo k dodavateli poslední instance, což v praxi lidem a firmám způsobilo skokový nárůst nákladů na energie.

Více o zákulisí pádu Bohemia Energy se dočtete ve zprávě Závodníkova srážka s realitou. Jak Písařík vybudoval a pohřbil firmu Bohemia Energy.

David Tramba