INZERCE

Vizualizace rozšířené spalovny odpadů v Brně. Foto: SAKO Brno

Energetické využití odpadu s otazníkem. Kdo projde řízením EIA, tak se zadrhne na něčem jiném

Snad žádný jiný projekt nepřitahuje tolik negativní pozornosti jako zařízení na energetické využití odpadu – zkráceně ZEVO. V posledních pěti letech úspěšně prošly prvním sítem, tedy posouzením dopadu na životní prostředí, jen tři projekty. Avšak ani v jejich případě není jejich realizace dodnes jistá. Dalších pět dodnes na kladné stanovisko úřadů v řízení EIA čeká.

Posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA) je prvním z řady zásadních povolovacích procesů, až po něm následuje územní rozhodnutí a stavební povolení. Zcela výjimečně se stává, že příslušný úřad (ministerstvo životního prostředí či krajský úřad) není spokojen s kvalitou předložené dokumentace a vrátí ji investorovi k přepracování. Jednou z takových výjimek je projekt ZEVO v Opatovicích nad Labem.

Projekt, za kterým stojí Elektrárny Opatovice ze skupiny EPH, počítá se stavbou zařízení na energetické využití až 150 tisíc tun odpadu ročně. Vedení Hradce Králové však projekt kritizuje jako předimenzovaný, další obce v okolí upozorňují také na hrozící nárůst dopravní zátěže, emise a další rizika. Výsledek? Ministerstvo životního prostředí dokumentaci vrátilo na začátku dubna k přepracování. Až v minulých dnech investor odevzdal doplněnou dokumentaci. Řízení EIA běží od loňského dubna a evidentně se ještě protáhne.

Kladná EIA není zárukou úspěchu

Kladný výsledek řízení EIA naopak mají v ruce tři další projekty na energetické využití odpadu, za kterými stojí ČEZ (ZEVO Mělník), Teplárna České Budějovice (ZEVO Vráto) a ZEVO Vsetín. Tento projekt však můžeme rovnou škrtnout. Zásobování teplem Vsetín ze skupiny Enetiqa sice získalo po úmorném tříletém posuzování souhlas krajského úřadu, projekt však mezitím ztroskotal na odporu vsetínské radnice.

ČEZ pro svůj projekt v areálu Elektrárny Mělník získal kladné vyjádření ministerstva již před pěti lety, avšak dodnes není hotový. Dokonce se ani nestaví. Ekonomický deník již dříve upozornil na problémy s výběrem dodavatele stavby, které se táhnou dodnes. „Aktuálně jsme ve fázi vyhodnocování výsledků výběrového řízení na dodavatele stavby. Finální rozhodnutí o vítězi tendru a realizaci výstavby by mělo padnout v horizontu pár měsíců. V případě schválení výstavby předpokládáme uvedení do zkušebního provozu na přelomu let 2027 a 2028,“ uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková.  

Zbývá projekt v Českých Budějovicích, který řízením EIA úspěšně prošel loni v dubnu. Tady je hlavním problémem konkurence ze strany dalších investorů; spalovny chtějí na jihu Čech stavět také v Písku a v Plané na Táborsku. Je otázkou, zda nepříliš lidnatý Jihočeský kraj „uživí“ tři spalovny s kapacitou 160 tisíc, 50 tisíc a 40 tisíc tun nerecyklovatelného odpadu ročně.

Uvědomují si to i úřady. Právě otázka „paliva“ se objevuje mezi důvody, které ministerstvo životního prostředí v lednu vedly k vrácení dokumentaci firmě ZEVO Písek k dopracování. Další výhrady se týkaly emisí a dopravní zátěže v případě provozu spalovny.

Velký zájem, který přišel asi už pozdě

Zájem o energetické využití odpadu výrazně ožil loni, v době energetické krize a skokového růstu cen fosilních paliv. Zájem táhnou jak města, tak soukromí majitelé tepláren, pro které je odpad zajímavou alternativou ke spalování zemního plynu. Další motivací ke stavbě ZEVO je legislativa, která počítá s omezením skládkování a navyšováním poplatku za ukládání na skládky.

Současné a plánované ZEVO v Česku

lokalitadnešní kapacita (tis.t)plánovaná kapacita (tis.t)
Praha-Malešice330394
Brno248352
Liberec117117
Plzeň-Chotíkov105105
Mělníkx320
Komořany u Mostux150
České Budějovicex160
Opatovice nad Labemx150
Uherské Hradištěx15
Zdroj: oznámení EIA pro ZEVO Opatovice, Ekonomický deník (údaje k počátku roku 2022, nejnovější projekty – Písek, Planá, Chomutov – zde tudíž chybí)

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podniky SAKO Brno a Pražské služby, obě ve vlastnictví příslušného města, mají v různé fázi přípravy projekty na zvýšení kapacity spalování odpadu.

Dnes se zdá, že na nové záměry v oblasti energetického využití odpadu už může být pozdě. Evropská unie zvyšuje své ambice v oblasti oběhového hospodářství a materiálového využití odpadu, jeho spalování se postupně dostává do nemilosti. Důkazem může být nedávné rozhodnutí, podle kterého budou spalovny neboli ZEVO od roku 2028 muset nakupovat emisní povolenky a platit tak za emise skleníkových plynů.

„Přesné obrysy zahrnující energetické využití do systému EU ETS stále nejsou pevně ukotveny, nicméně s těmito náklady v našich scénářích počítáme. Případná výstavba využije ty nejlepší dostupné technologie na trhu, navíc pokles emisí oproti uhelným zdrojům bude rovněž markantní,“ uvedla k dopadu zpoplatnění emisí mluvčí ČEZ Alice Horáková. 

David Tramba