Úředníci ministerstva životního prostředí odsouhlasili investici teplárenské společnosti C-Energy Planá do nového energetického zdroje, který bude spalovat směs komunálního odpadu a odpadní dřevní hmoty. Řízení o dopadu záměru na životní prostředí (EIA) trvalo necelých devět měsíců, následovat budou další povolovací řízení.

Nový zdroj v průmyslovém areálu v Plané nad Lužnicí má mít roční kapacitu na spálení 80 tisíc tun odpadu, rovným dílem se má jednat o směsný komunální a dřevní odpad. Nahradí dva kotle v areálu Teplárny Tábor, které spalují hnědé uhlí, topný olej a hnědouhelný dehet. Investor počítá s pořízením fluidního kotle o výkonu 24,5 MWt, který bude doplněn o protitlakou turbínu o výkonu 3,25 MW.

Ministerstvo stanovilo několik podmínek pro své souhlasné stanovisko. Jedná se třeba o využití nejlepších dostupných technologií (BAT), protihluková opatření či monitoring emisí dioxinů a furanů. Naopak výhodou záměru je jeho umístění v průmyslovém areálu, nebude tam mít dopad na krajinný ráz a nevyžaduje zábor zemědělské půdy. „Stávající ráz krajiny dotčeného území, daný přítomností industriálního areálu, tedy nebude realizací záměru významně ovlivněn,“ uvedlo MŽP ve svém stanovisku.

Společnost C-Energy Planá o záměru informovala při zahájení řízení EIA v loňském květnu. Oznámila tehdy, že plánuje zahájit zkušební provoz nového kotle v roce 2026 a plný provoz o rok později. Odhadované investiční náklady dosahují 2,1 miliardy korun. Investor počítá se svozem odpadu z oblastí Táborska, Pelhřimovska a Voticka a neměl by tedy být v konfliktu s výstavbou dalších zdrojů na energetické využití odpadu (ZEVO) v Písku a Českých Budějovicích.

Mohlo by vás zajímat

Energetické využití odpadu na vzestupu

Jedná se letos už o druhé ZEVO, které získalo kladné stanovisko od ministerstva životního prostředí. Tím prvním je zdroj v Opatovicích nad Labem s kapacitou na spalování 150 tisíc tun odpadu ročně. Investorem jsou Elektrárny Opatovice ze skupiny EPH, které chtějí energií z odpadů nahradit část hnědého uhlí při vytápění Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a dalších obcí v regionu.

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podnik Pražské služby v majetku města chystá zvýšení kapacity spalování odpadu, naopak plánovaná investice do třetího kotle ve spalovně SAKO Brno se zřejmě neuskuteční.

Nové projekty na stavbu ZEVO loni oznámilo město Písek, o něco dříve začala svou investici do spalování odpadu chystat Teplárna České Budějovice. Skupina ČEZ chce s využitím šestimiliardové evropské dotace postavit ZEVO Mělník. Aktivní je také skupina EPH, která oživila plány na stavbu ZEVO v Opatovicích nad Labem a v Komořanech u Mostu. Actherm chystá stavbu ZEVO v Chomutově, to loni úspěšně prošlo řízením EIA.

David Tramba