INZERCE

Mezi nejhodnotnější aktiva EPH v Česku patří Elektrárny Opatovice. Foto: EP Infrastructure

Elektrárny Opatovice získaly souhlas ministerstva k energetickému využití odpadů

Ministerstvo životního prostředí schválilo záměr výstavby zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) v Opatovicích nad Labem. Investorem jsou Elektrárny Opatovice ze skupiny EPH, které počítají se spalováním 150 tisíc tun odpadu ročně. Energie z odpadů nahradí část hnědého uhlí při vytápění Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a dalších obcí v regionu.

Jak dále vyplývá z oznámení v Informačním systému EIA, ministerstvo stanovilo pro své souhlasné stanovisko celkem 26 podmínek. Investor má pořídit technologie, které splňují vysoké evropské standardy BAT/BREF a budou vykazovat nízké emise oxidů dusíku, dioxinů, rtuti a těžkých kovů. Další podmínky se týkají například omezení hluku z dopravy v nočních hodinách a během víkendu.

Na schválení záměru jako první upozornil web irozhlas.cz. „EIA je zásadním dokumentem, který nám umožňuje posunout projekt ZEVO Opatovice zase o krok dál. Daří se nám držet plánovaného harmonogramu a díky kladnému stanovisku ministerstva můžeme podnikat další kroky k získání nezbytných povolení,“ uvedla pro irozhlas.cz mluvčí opatovické elektrárny Hana Počtová.

Posuzování dopadu stavby na životní prostředí (EIA) zabralo skoro dva roky. Protáhlo se i kvůli tomu, že ministerstvo životního prostředí nebylo spokojeno s původní dokumentací a v loni v dubnu si vyžádalo její přepracování. Odmítnutí záměru požadovali zástupci města Hradec Králové a obcí Čeperka a Vysoká nad Labem, avšak neuspěli.

Jak se dále uvádí v dokumentaci záměru, opatovické ZEVO by z odpadu měly vyrobit okolo 542 terajoulů tepla a 70 gigawatthodin elektrické energie. Tepelný výkon kotle má dosahovat 45 megawattů, elektrický výkon turbogenerátoru 12 megawattů. Předpokládaný start výstavby je v roce 2026, zkušební provoz by mohl začít o dva roky později.

Plány na stavbu ZEVO v Opatovicích se objevily již v roce 2005. Záměr však neměl dlouhého trvání, zablokoval jej nesouhlas lidí v obecním referendu, které se konalo v Opatovicích nad Labem a Čeperce. Navíc energetické využití odpadů nebylo ekonomicky výhodné, více se donedávna vyplácelo ukládání odpadů na skládky. Až v souvislosti s plánovaným omezováním skládkování se projekt znovu vrátil do hry.

Energetické využití odpadu: zájem roste

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podniky SAKO Brno a Pražské služby, obě ve vlastnictví příslušného města, mají v různé fázi přípravy projekty na zvýšení kapacity spalování odpadu.

Nové projekty na stavbu ZEVO loni oznámilo město Písek i teplárna C-Energy v Plané na Táborsku, o něco dříve začala svou investici do spalování odpadu chystat Teplárna České Budějovice. Skupina ČEZ chce s využitím šestimiliardové evropské dotace postavit ZEVO Mělník. Aktivní je také skupina EPH, která oživila plány na stavbu ZEVO v Opatovicích nad Labem a v Komořanech u Mostu. Actherm chystá stavbu ZEVO v Chomutově, loni úspěšně prošel řízením EIA.

David Tramba