INZERCE

Solární elektrárna na střeše domu, ilustrační záběr. Foto: EG.D

Elektřina nezdraží! Na vládu jde návrh, ať stát hradí náklady obnovitelných zdrojů i v příštím roce

Ministerstvo průmyslu a obchodu odeslalo na vládu návrh, ať stát i během roku 2024 platí všechny dodatečné náklady spojené s výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů a některých tepláren. Celkem se jedná o částku 36 miliard korun. Lidé ani firmy by tyto vícenáklady, podobně jako v letošním roce, neměli hradit v cenách elektřiny.

Informaci, kterou lze vyčíst z vládní legislativní databáze eKlep, Ekonomickému deníku potvrdil pověřený ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla. Dodal, že by vláda měla návrh projednat ve středu 27. září. Má to ale háček – s návrhem nesouhlasí ministerstvo financí, jedná se tedy o materiál s rozporem.

Výši potřebné provozní podpory, tedy 36 miliard korun, odhadl Energetický regulační úřad. Postup ministerstva průmyslu je poměrně překvapivý. V červnu navrhlo, ať polovinu nákladů v příštím roce uhradí stát z rozpočtu a druhou polovinu platí spotřebitelé v cenách elektřiny. I tento návrh napadlo ministerstvo financí s argumentem, že je pro těžce deficitní státní rozpočet příliš nákladný.

Ministerstva průmyslu a obchodu si později nechalo zpracovat studii s názvem „Informace o možném vývoji ceny elektřiny v roce 2024 s dopady na jednotlivé kategorie zákazníků a doporučení k dalšímu postupu“. Vyšlo z něj, že rostoucí náklady na regulovanou část ceny elektřiny, tedy sítě a podporované zdroje, může zcela vymazat pozitivní efekt poklesu tržních cen. Na tento fakt před dvěma týdny upozornil také Ekonomický deník.

Rozhodnutí přichází doslova na poslední chvíli. Vláda musí objem peněz určený na financování podporovaných zdrojů energie do 30. září, aby následně mohl Energetický regulační úřad stanovit výši poplatku, který budou v následujícím roce zákazníci hradit. Pokud vláda schválí návrh ministerstva průmyslu beze změny, tak zákazníci nebudou doplácet nic. Zůstane tedy zachován „protikrizový“ stav zavedený v říjnu 2022, kdy náklady zcela hradí stát z rozpočtu.

Stát by měl hradit všechny dotační programy, které prošly notifikací u Evropské komise. Vedle výroby elektřiny z obnovitelných a druhotných zdrojů energie se týká tepla z obnovitelných zdrojů a podpory zákazníků v teplárenství související s vysokou cenou tepelné energie. Ale také oblastí, které notifikaci mají v dohledné době získat – tedy podpory výroby biometanu a podpory výroby elektrické energie ve vysokoúčinných zařízeních na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

David Tramba