INZERCE

Peníze, české koruny. Foto: Státní tiskárna cenin

Dotování zelené energie a tepláren v příštím roce vyjde na 35 miliard. Stát zaplatí polovinu, spotřebitelé elektřiny druhou

Ministerstvo průmyslu a obchodu odeslalo do připomínkového řízení návrh týkající se provozního dotování obnovitelných zdrojů energie v roce 2024. Fakticky se jedná o návrat k původnímu modelu, kdy zhruba polovinu nákladů systému podpory zelené energetiky nesli spotřebitelé elektřiny a druhou hradil stát.

Předpokládá to návrh nařízení vlády o stanovení prostředků státního rozpočtu podle zákona o podporovaných zdrojích energie pro rok 2024, který je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Dostupný je ve vládní legislativní databázi eKlep. Ministerstvo průmyslu navrhuje uhradit 17,5 miliardy korun ze státního rozpočtu, podobnou sumu peněz mají doplatit spotřebitelé elektřiny.

Je to špatná zpráva pro domácnosti a firmy, které od loňského října neplatily poplatek ve výši 495 korun za každou odebranou megawatthodinu elektřiny (bez DPH, pro těžký průmysl platily úlevy). Od počátku roku 2024 jej začnou nejspíš opět hradit, a to v podobné výši jako dříve. Očekávat lze tlak na růst cen elektřiny, který bude působit opačným směrem než příznivý dopad poklesu cen energií na evropských burzách.

Možná 35 miliard, možná méně

Jak dále ministerstvo průmyslu uvedlo v důvodové zprávě, celkové náklady na financování provozní podpory v roce 2024 by měly podle předpokladu Energetického regulačního úřadu dosáhnout výše 35,2 miliardy korun. Reálně to však může být méně. V této cifře je zahrnuta totiž také transformační podpora teplárenství, dotování cen tepla podle dočasného krizového rámce a podpora biometanu – to vše v rozsahu až 10 miliard korun.

Tyto záměry musí nejprve projít notifikací u Evropské komise. Zdroje Ekonomického deníku se shodují, že hlavně „transformační podpora teplárenství“ naráží v Bruselu na nepochopení a může se stát, že nebude schválena.

Ministerstvo průmyslu a obchodu si pochvaluje úsporu peněz ze státního rozpočtu. V letošním roce totiž na podpoře pro obnovitelné zdroje a teplárny vydá podle nedávno aktualizovaných čísel 22,78 miliardy korun. Část nákladů státu chce navíc od příštího roku zaplatit výnosem z prodeje emisních povolenek; problém je v tom, že o příjmy z povolenek se hlásí hned několik ministerstev a výsledek „rvačky o miliardy“ dnes nelze ani odhadnout.

Vyplacená podpora pro výrobce elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů a pro vysoce účinné teplárny byla podle správce energetického trhu OTE nejvyšší v letech 2017 až 2020, kdy se pohybovala okolo 45 miliard korun ročně. Z toho 29 miliard korun směřovalo k vlastníkům fotovoltaických elektráren a 7 miliard majitelům bioplynových stanic. Obecně platí, že s růstem tržních cen elektřiny objem peněz potřebných na podporu zelené energetiky klesá, a naopak.

David Tramba