INZERCE

Přesný přibližovací radar z dílny Eldis. foto: Eldis

ELDIS dodá radiolokátory pro tři slovenská armádní letiště

Pardubická společnost ELDIS dodá v příštích třech letech na tři slovenská vojenská letiště komplexní radarový systém RPL-2000. Celková ceny zakázky činí 19,73 milionu eur (516 mil. Kč). ELDIS Pardubice tím získá významnou referenční zakázku v zemi NATO. Společnost je členem průmyslové skupiny Czechoslovak Group a její divize CSG Aerospace.

Slovenská vojenská letiště Kuchyňa-Malacky, Sliač a Prešov budou vybavena radarovým systémem od pardubické společnosti Eldis. Ta totiž uspěla ve výběrovém řízení slovenského ministerstva obrany. Hodnota zakázky je 19,73 milionu eur (516 mil. Kč).

„Díky tomu, že jsme uspěli, máme na příští tři roky zajištěnou práci jak ve výrobě, tak při instalaci u zákazníka. V každém z příštích třech let dodáme náš systém na jedno letiště s tím, že začneme na letišti Kuchyňa-Malacky a v roce 2023 projekt ukončíme na letišti v Prešově,“ říká Aleš Jedlička, ředitel společnosti ELDIS Pardubice.

Komplexní radarový systém RPL-2000 patří mezi úspěšné produkty společnosti s řadou instalací v zahraničí. V České republice jej ELDIS Pardubice v minulých letech instaloval na čtyřech vojenských letištích v Praze-Kbelích, Pardubicích, Náměšti nad Oslavou a v Čáslavi. Systém tvoří primární přehledový radar RL-2000, monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1 a přesný přibližovací radar PAR-E. Všechny tři radary v radarové soupravě RPL-2000 jsou plně v souladu se standardy ICAO a EUROCONTROL.

„Zakázka je pro nás významná v tom, že je Slovensko zemí NATO. Naše společnost usiluje o to, aby se více prosadila na západních trzích. V současné době se například s přesným přibližovacím radarem PAR-E účastníme velkého tendru v Německu. Zajímavý je pro nás do budoucna také slovenský trh. Jde jednak o další spolupráci s ministerstvem obrany, jednak o civilní letectví. V případě civilního letectví dojde v delším horizontu k obměně radarových systémů. Když budeme mít na Slovensku realizovanou takhle významnou zakázku, může se naše šance zvýšit i v této oblasti,“ doplňuje Aleš Jedlička.

Slovenské ministerstvo obrany dbá na provozuschopnost dodaných zařízení po celou dobu jejich životnosti, a proto ELDIS Pardubice při této zakázce využil už poměrně dlouhou spolupráci s externím subjektem na území Slovenské republiky. Do této společnosti ELDIS Pardubice transferuje část výroby speciálních zařízení pro radarové sestavy, a to v oblasti jak strojní, tak elektro výroby. Tato spolupráce umožní i servis zařízení na území Slovenska.

Přestože ELDIS Pardubice dodá své radarové systémy pro slovenská armádní letiště, nejsou jeho radary primárně vojenská zařízení. To znamená, že nejsou určeny pro vojenské účely v tom smyslu, že by se jimi například dala řídit palba. Jejich účelem je zajišťovat přehled o letadlech v okolí letiště, bezpečně navádět letadla na přistání a v případě sekundárního radaru také zajišťovat komunikaci s letadly.

Společnost ELDIS Pardubice oslaví v příštím roce 30 let své existence. V roce 2019 atakoval pardubický výrobce radarových systémů miliardový obrat a navzdory koronavirové pandemii se mu daří i v letošním roce, kdy přes všechny potíže řeší významnou zakázku pro třináct civilních letišť v Číně. Naopak společnost využila situaci pro posun v komunikaci se zákazníky a v přípravě podkladů pro testy radarů v elektronické formě. Další realizace v minulých měsících probíhaly například v Malajsii a v Bulharsku. ELDIS Pardubice vzhledem k zakázkové naplněnosti v příštích dnech otevře přímo ve svém areálu novou výrobní halu s administrativním zázemím. Současné prostory budou využity pro oblasti vývoje, který je hlavní součástí strategie firmy.

-red-