INZERCE

Vizualizace jaderného bloku EPR1200 v lokalitě Dukovany II. Foto: EDF

EDF bylo připraveno podat nabídku na Dukovany II už dnes. A dodává, že český projekt má nejvyšší prioritu

Nabídku na stavbu nových jaderných bloků v České republice jsme mohli podat už dnes. Odklad bereme na vědomí a nabídku tedy předložíme na konci října. Takové je hlavní poselství tiskové konference, kterou dnes dopoledne svolala francouzská společnost EDF. Ta je v posledních měsících mediálně viditelnější než konkurenční Westinghouse a KHNP.

Původní termín pro podání nabídky na stavbu pátého bloku Elektrárny Dukovany včetně opce na stavbu dalších až tří bloků byl právě dnes – v pondělí 2. října. Společnost ČEZ před dvěma týdny vyhověla žádosti jednoho z uchazečů (jednalo se o americký Westinghouse) a prodloužila termín pro podání finálních nabídek na 31. října. Prodloužení prý nijak neohrozí harmonogram projektu.

EDF evidentně s původním termínem počítalo, protože na dnešek svolalo do Prahy tiskovou konferenci. Pozvalo na ni francouzského velvyslance Alexise Dutertra a značný počet českých novinářů. Odklad termínu zmařil původní záměr představit francouzskou nabídku pro ČEZ, a tak došlo aspoň na zdůraznění výhod, které by výběr EDF jako vítěze jaderného tendru Česku přinesl.

Viceprezident EDF pro nové jaderné projekty Vakisasai Ramany zdůraznil technologickou nezávislost na americké technologii, což je problém, se kterým se aktuálně potýká korejské KHNP. Šéf zastoupení EDF v Praze Roman Zdebor zmínil stejné technické normy a standardy, které se používají v Česku a ve Francii. Pokud by vyhrál Westinghouse nebo KHNP, české podniky by se musely „poprat“ s jinými standardy, než s kterými běžně pracují.

Roman Zdebor potvrdil dřívější informaci, že v případě vítězství EDF by české podniky měly zajistit zhruba 65 procent celkové hodnoty zakázky. Například plzeňská Škoda JS by mohla vyrobit a dodat vnitřní díly reaktoru a další zařízení primárního okruhu. Mezi další významné partnery, se kterými EDF jedná o možné spolupráci na projektech v Česku i zahraničí, patří například podniky ABO Valve, Baest, I&C Energo, Hutní montáže, Metrostav DIZ, MICo, MSA, Sigma Group, ÚJV Řež, ZAT a ZVVZ.

Setkání zástupců EDF s novináři v červnu 2022. Zleva ředitel českého zastoupení EDF Roman Zdebor, ministr zahraničního obchodu Franck Riester a viceprezident EDF Vakisasai Ramany. Foto: David Tramba

Velvyslanec Alexis Dutertre ve svém vystoupení ujistil přítomné, že výstavba jaderných bloků typu EPR1200 v Česku bude mít stejnou prioritu jako chystaná výstavba šesti jaderných bloků EPR2 ve Francii. Tamní vláda a podniky se podle jeho slov na „jaderný restart“ pečlivě připravují a počítají s náborem 15 tisíc nových zaměstnanců ročně, z toho 10 tisíc míst ročně vznikne přímo v koncernu EDF.

Může to být shoda okolností, ale právě o těchto záležitostech se mezi insidery hodně debatuje a spekuluje. Tedy zda vítěz dukovanského tendru po letech útlumu jaderné energetiky bude mít dostatek kvalifikovaných zaměstnanců pro realizaci všech podepsaných zakázek; těch bude s rostoucím zájmem o jadernou energetiku přibývat. A zda v případě nouze neupřednostní domácí projekty před těmi v zahraničí.

Tendr na nový jaderný blok v Dukovanech byl oficiálně zahájen v březnu 2022. Předběžné nabídky podali tři uchazeči – americko-kanadský Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská KHNP – loni v listopadu. Všichni nabízejí reaktor třetí generace o výkonu 1000 až 1200 megawattů. Vítěz tendru by následně mohl stavět také druhý blok Elektrárny Dukovany II a třetí a čtvrtý blok v Temelíně.

V průběhu výběrového řízení poslali uchazeči stovky doplňujících dotazů a několikrát navštívili i samotnou lokalitu. Nový blok by měl zahájit zkušební provoz v roce 2036. Účet za čtyři velké jaderné bloky, které chce ČEZ s podporou státu postavit v Temelíně a Dukovanech, vychází v dnešních cenách na 700 až 800 miliard korun. 

Pokud vše půjde podle plánu, jméno vítěze jaderného tendru bychom mohli znát na konci prosince. ČEZ počítá s následujícím harmonogramem:

  • 31. říjen 2023: soutěžící podají upravené nabídky
  • listopad až prosinec 2023: vyhodnocení nabídek, výsledkem bude pořadí uchazečů
  • leden až březen 2024: vláda posoudí a schválí výsledek dukovanského tendru
  • duben až říjen 2024: jednání o podmínkách smlouvy s vítězem tendru
  • prosinec 2024: podpis závazné smlouvy s vítězem soutěže

Další postup bude záviset na dohodě obsažené ve smlouvě mezi Skupinou ČEZ a vítězem tendru. Cílem je nicméně odstartovat dvouletý zkušební provoz nového bloku v roce 2036.

David Tramba