INZERCE

Jihokorejské reaktory Shin Hanul 1 a 2, vybavené APR-1400. Foto: KHNP

Soud zamítl žalobu Westinghouse proti Korea Hydro & Nuclear Power kvůli dodávce reaktoru do Polska

Americký federální soud v pondělí zamítl žalobu podanou společností Westinghouse Electric Company v loňském roce, aby zablokovala potenciální prodej reaktoru APR-1400 společnosti Korea Hydro & Nuclear Power do Polska. Žaloba, podaná 21. října u amerického okresního soudu pro District of Columbia proti KHNP a mateřské firmě Korea Electric Power Corporation (Kepco), tvrdila, že APR-1400 zahrnuje duševní vlastnictví licencované společností Westinghouse a že KHNP potřebuje povolení od americké firmy před prodejem bloku do Polska a dalších zemí, které zvažují nasazení APR-1400. Westinghouse se proti rozhodnutí odvolá.

Americký okresní soud zamítl žalobu společnosti Westinghouse Electric Company, která se snažila zabránit společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) a její mateřské společnosti Korea Electric Power Corporation (KEPCO) ve vývozu konstrukce reaktoru APR1400 bez jejího souhlasu.

Společnost Westinghouse podala žalobu 21. října loňského roku k okresnímu soudu pro oblast Columbia. Žaloba tvrdila, že konstrukce APR1400 obsahuje duševní vlastnictví licencované společností Westinghouse a vyžaduje její souhlas předtím, než bude předána do jiných zemí, které uvažují o nasazení této konstrukce.

APR1400 je evoluční tlakovodní reaktor, který má svůj původ v konstrukci CE System 80+, kterou společnost Westinghouse získala v roce 2000. Byl navržen společností Korea Engineering Company, produkuje 1400 MWe a má 60letou projektovanou životnost. Nahrazuje standardizovaný projekt OPR-1000 o výkonu 995 MWe, kterých Jižní Korea postavila 12. APR1400 se vyznačuje zlepšením provozu, bezpečnosti, údržby a cenové dostupnosti na základě nasbíraných zkušeností i technologického vývoje.

Společnost Westinghouse ve své žalobě uvedla, že KHNP a KEPCO potřebují její podporu, aby vyhověly americkým zákonům omezujícím sdílení jaderných technologií. Podle těchto pravidel – známých jako požadavky části 810 – musí americké ministerstvo energetiky schválit sdílení určitých technologií s jinými zeměmi.

Část 810 stanoví předpisy upravující převod technologií pro vývoj, výrobu nebo použití jaderných reaktorů, zařízení a materiálů.

V reakci na to podala KHNP v USA protižalobu, v níž vyzvala společnost Westinghouse, aby případ stáhla. Tvrdila, že americký zákon o atomové energii uděluje pravomoc k vymáhání práva výhradně generálnímu prokurátorovi USA, a nikoli subjektům, které se domáhají svých práv prostřednictvím soudních sporů.

V rozhodnutí z 18. září přijal okresní soud pro okres Columbia argumentaci žalovaných a případ zamítl.

„Soud rozhodl, že společnost Westinghouse nemá soukromoprávní důvod k podání žaloby na vymáhání části 810, a proto neuplatnila nárok,“ uvádí se v rozhodnutí.

„Spor společnosti Westinghouse se společností KEPCO/KHNP zasahuje do více jurisdikcí a týká se dvou otázek: dodržování amerických požadavků na kontrolu vývozu jaderných technologií a dlouhodobé povinnosti společnosti KEPCO/KHNP dodržovat práva duševního vlastnictví společnosti Westinghouse, ke kterým se smluvně zavázaly. Zásadním sporem mezi stranami je používání duševního vlastnictví společnosti Westinghouse mimo Koreu,“ uvedl prezident divize Energy Systems společnosti Westinghouse David Durham.

„Rozhodnutí amerického okresního soudu pouze konstatuje, že vymáhání kontroly vývozu je v kompetenci vlády USA. Společnost Westinghouse se hodlá proti rozhodnutí odvolat. Toto rozhodnutí nemá žádný vliv na probíhající rozhodčí řízení proti společnosti KEPCO/KHNP, které se týká nepovoleného převodu duševního vlastnictví společnosti Westinghouse mimo Koreu ze strany společnosti KEPCO/KHNP. Společnost Westinghouse je odhodlána chránit své duševní vlastnictví a plně očekáváme, že v arbitráži uspějeme ve všech otázkách,“ doplnil.

Poznamenal, že rozhodčí komise potvrdila, že konečné rozhodnutí se očekává až koncem roku 2025.

V rámci dohody v hodnotě 20 miliard USD, která byla oznámena v prosinci 2009, byly v lokalitě Barakah ve Spojených arabských emirátech konsorciem vedeným společností KEPCO postaveny čtyři reaktory APR1400 korejské konstrukce. První tři z těchto bloků byly připojeny k síti v srpnu 2020, v září 2021 a v říjnu 2022.

Dne 28. října 2022 oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki, že společnost Westinghouse byla vybrána pro první část plánu výstavby šesti reaktorů v zemi, který má do roku 2040 vybudovat kapacitu až 9 GWe.

Dne 31. října loňského roku podepsaly polské ministerstvo státního majetku, jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky, ZE PAK, PGE a KHNP dopis o záměru vypracovat plány na výstavbu jaderné elektrárny sestávající z nejméně dvou korejských reaktorů APR1400 v Pątnówě.

Spor se mezi Westinghouse Electric Company a Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) může potenciálně dotknout i České republiky. KHNP se uchází o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany již od roku 2016, kdy poprvé představila svůj návrh reaktoru. Aby KHNP vyhověla všem podmínkám českého projektu, plánuje dodat vlastní moderní reaktor APR1000 o výkonu 1000 megawattů. Projekt na dostavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany je jednou z hlavních priorit Korejců. Vzhledem k českým požadavkům se společnost rozhodla upravit a optimalizovat svůj vlajkový reaktor APR1400 generace III+.

Moderní APR1000 vychází z původního modelu APR1400. Ty už fungují v Koreji a ve Spojených arabských emirátech. APR1000 také využívá stejný chladicí systém reaktoru jako typ OPR1000, kterých je v Koreji v provozu vícero.

(hrb)