ECB protahuje oddychový čas. V červnu ponechala měnově-politické nástroje beze změny a ani tisková konference nepřinesla nic revolučního. ECB v tuto chvíli zdá se nechystá nic nového, což může být pro euro jistá úleva. Pro eurodolar ale bude nakonec v tuto chvíli důležitější sledovat především zprávy z USA.
Šéf ECB Mario Draghi dnes nebyl pod velkým tlakem. Díky tomu, že se Fed chystá na další utažení měnových kohoutů a euro na frontě s dolarem od dubnového zasedání citelně oslabilo. Navíc z vyšších amerických sazeb a dražšího dolaru nemají v tuto chvíli (na rozdíl od začátku roku) “smrt v očích” rozvíjející se ekonomiky včetně Číny, tedy alespoň zatím… I proto se relativně drží cena ropy a s ní opatrně vzrostla i inflační očekávání. ECB lehce zvýšila inflační výhled na rok 2016 (roky 2017 a 2018 nechává beze změny).
ECB si taky po silném prvním kvartále nemusí nijak lámat hlavu s výkonem ekonomiky. Ten sice v dalším průběhu roku pravděpodobně zpomalí, podle měkkých čísel (PMI, Ifo) by to ale nemělo být kritické. A i proto ECB kosmeticky zvýšila výhled na růst v tomto roce na 1,6 % (roky 2017 a 2018 opět beze změny).
Mario Draghi tak s o něco lepším inflačním i růstovým výhledem v ruce mohl bez větších problémů zdůraznit, že teď je třeba čekat. Na efekty netradičních měnových nástrojů je třeba podle něj trpělivě vyčkávat déle a trpělivěji než na efekty nižších sazeb. Samotný program na skupování korporátních dluhopisů navíc startuje až v tomto týdnu a první nové TLTRO je na programu až 22. června.
Mario Draghi tak sice celkově potvrdil přetrvávající holubičí orientaci ECB, na druhé straně dal ale trhům najevo, že pokud se nenaplní některé z externích rizik (Brexit, Čína), nemohou od ECB v nejbližší době počítat s další podporou. Krátké eurové sazby a výnosy tak pravděpodobně v reakci na jeho slova zůstanou stabilní. To může být pro euro lehká úleva. Eurodolar ale zůstane dál víc pod taktovkou amerických čísel a sázek na růst sazeb v USA – americká výnosová křivka je v tuto chvíli výrazně volatilnější než evropská.
Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny