ECB poslala japonský akciový index na 15letá maxima

AKTUALIZOVÁNO | Nikkei 225 dosáhl patnáctiletého maxima poté, co ECB vysvětlila svou představu o fungování kvantitativního uvolňování. Hlavní japonský index dosáhl hodnoty 18 971 bodů.

Páteční optimismus tokijské burzy poněkud ochladl. „MSCI asijsko-pacifický index, široký barometr burz v regionu, ztratil 0,6% po silných datech o zaměstnanosti v USA, které zvýšily obavy, že americká centrální banka zvedne úrokové sazby již v červnu“ píší dnešní The Financial Times.  Rovněž Tokijská burza a její index Nikkei 225 dnes ráno klesaly o 0,6 %. The Financial Times uvádí, že dolar vyskočil na 12 leté maximum oproti koši světových měn, zatímco japonská měna oslabila na 121 jenů za dolar.

Páteční optimismus v Tokiu byl korigován také novými daty o vývoji japonské ekonomiky. Podle dnes zveřejněných vládních údajů bylo japonské odražení od recese slabší, než se očekávalo. Hrubý domácí produkt za poslední tři měsíce vzrostl po revizi dat pouze o 1,5%  místo dříve předpokládaných 2,2%. Japonská ekonomika se dostala do recese loni po zvýšení obratové (prodejní) daně. Podle Bloombergu tři čtvrtletí klesající investice napovídají, že firmy nejsou stále ochotny nalít rekordní hotovost, kterou drží, do ekonomiky.

Japonský akciový index Nikkei 225 se vyšplhal na konci týdne na patnáctileté maximum poté, co Evropská centrální banka (ECB) vysvětlila detaily kvantitativního uvolňování. Naděje, že více prostředků poteče do akciových trhů na celém světě, vystřelila hlavní japonský index na 18 971 bodů. Index je tak nejvýše od dubna 2000.

Rekordní závěr by měla podpořit i páteční data z amerického trhu práce za únor, která byla zveřejněna po ukončení obchodování. Přesto analytici podle The Japan Times věřili, že japonské akcie zůstanou pevné bez ohledu na nová čísla o vývoji zaměstnanosti ve Spojených státech.

Pátečnímu optimismu v Tokiu odpovídal i objem zobchodovaných akcií, který se zvedl na 2,128 milionů akcií ze čtvrtečních 1,824. Dařilo se především výrobcům automobilů Toyotě a Hondě, výrobci fotoaparátů Canon a výrobci robotů Fanuc. Do mínusu se naopak dostaly společnosti Sony, Hitachi a Yahoo Japan.

Vypočítává se na základě pohybu 225 nejvýznamnějších akciových titulů japonských společností obchodovaných na tokijské burze. Nikkei je svým charakterem obdobný indexu Dow Jones Industrial Average. Poprvé byl index Nikkei vypočítán v září roku 1950.

-rtm-