INZERCE

Pohled na výrobní závod Draslovky v Kolíně. Zdroj: Josef Brabec, Czech PR

Draslovka dokončila akvizici amerického výrobce kyanidů, expanze v Jižní Africe vázne

Společnost Draslovka, za kterou stojí čeští investoři ze skupiny bpd partners, dokončila akvizici divize Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company. Jedná se o transakci ve výši 521 milionů dolarů (11,7 miliardy korun), která Draslovku posouvá do pozice největšího světového výrobce kyanidu sodného a produktů na bázi kyanovodíku.

Draslovka získala v listopadu prostřednictvím banky J.P. Morgan syndikovaný termínovaný úvěr ve výši 348 milionů dolarů na financování akvizice společnosti Chemours Mining Solutions. Zbývající část kupní ceny zajistí vlastní kapitál stávajících akcionářů. Celkem 75 procent akcií Draslovky vlastní skupina bpd partners, kterou vlastní miliardáři Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský. Menšinových 25 procent drží B3 Holding, za kterým stojí bývalý ředitel Draslovky Pavel Brůžek starší a jeho dva synové.

„Jsme rádi, že můžeme oznámit dokončení této akvizice a oficiálně přivítat naše nové americké zaměstnance v Draslovce. Díky této rozšířené globální platformě budeme moci lépe obsluhovat nové i stávající zákazníky. Plánujeme dále investovat do růstu celého našeho portfolia a pokračujících ambiciózních plánů mezinárodní expanze,“ uvedl k akvizici generální ředitel společnosti Draslovka Pavel Brůžek mladší.

Smlouvu o převzetí americké chemičky podepsali zástupci Draslovky na konci července. Současně se čeští investoři ucházeli o převzetí podniku na výrobu kyanidu sodného v jihoafrickém Sasolburgu. Původnímu vlastníkovi, koncernu Sasol, za něj měli v přepočtu zaplatit 2,2 miliardy korun. Kromě počáteční investice měla Draslovka investovat dalších 50 milionů dolarů do modernizace závodu a jeho rozšíření. Podle webu Seznam zprávy však tuto transakci zablokoval jihoafrický antimonopolní úřad.

Mateřský Draslovka Holdings má sídlo v Praze, výrobní podnik Lučební závody Draslovka se nachází v Kolíně. Firma vyrábí a prodává přes 30 tisíc tun kyanidu sodného, kyanidu draselného a dalších speciálních chemikálií na bázi kyanidů za rok. Dále skupina vyrobí zhruba 44 tisíc tun dalších chemikálií. V minulých letech firma masivně investovala do modernizace a rozšíření výroby.

Lučební závody Draslovka loni vykázaly tržby 1,69 miliardy korun, čistý zisk se meziročně zvýšil z 250 milionů na 278 milionů korun. Kyanidy, které vyrábí, nacházejí využití v různých oborech od těžebního průmyslu až po zemědělství.

Tomáš Rovný