Neděle, 19. září, 2021

Druhá velká akvizice v jediném měsíci. Draslovka koupí za 11 miliard americkou chemičku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Draslovka Holding, český výrobce chemikálií na bázi kyanidů a zemědělských chemikálií, oznámil rekordní investici ve Spojených státech. Od americké The Chemours Company převezme divizi Mining Solutions. Zaplatí za ni 520 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 11,3 miliardy korun. Přitom jen před dvěma týdny oznámila Draslovka podobnou akvizici v Jižní Africe.

Majitelům Draslovky, kterými jsou bpd partners a B3 Holding rodiny Brůžků, se tím splní jejich sen vybudovat globálního lídra na trhu kyanidové chemie. „Jsme nadšeni, že do rodiny Draslovky přibude tak kvalifikovaný a pečlivý tým a že budeme moci sdílet nejmodernější technologie, znalosti a zdroje v rámci našeho globálního portfolia. Draslovka tak bude schopna poskytovat lepší produkty a služby našim zákazníkům v těžebním průmyslu, zemědělství a dalších průmyslových odvětvích,“ uvedl generální ředitel společnosti Draslovka Holding Pavel Brůžek.

Společnost Chemours Mining Solutions provozuje v Memphisu ve státě Tennessee největší závod na výrobu pevného kyanidu sodného na světě. Zaměřuje se na trhy Severní a Jižní Ameriky. Podle očekávání účastníků bude transakce vypořádána ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Samozřejmě za podmínky, že ji schválí antimonopolní orgány a budou splněny další obvyklé podmínky. K uzavření dohody přispěl J. P. Morgan v roli akvizičního poradce, Dentons jako právní poradce a PwC jako finanční a daňový poradce.

Cesta z Kolína ke globální skupině

Před pouhými dvěma týdny podepsala Draslovka smlouvu o převzetí podniku na výrobu kyanidu sodného v jihoafrickém Sasolburgu. Původnímu vlastníkovi, koncernu Sasol, za něj zaplatí 1,46 miliardy randů (v přepočtu se jedná o 2,23 miliardy korun). Posílí díky tomu pozici hlavně ve výrobě kyanidů pro potřeby těžebního průmyslu. Kromě počáteční investice plánuje Draslovka investovat dalších 50 milionů dolarů do modernizace závodu a jeho rozšíření.

Mateřský Draslovka Holdings má sídlo v Praze, výrobní podnik Lučební závody Draslovka se nachází v Kolíně. Firma vyrábí a prodává přes 30 tisíc tun kyanidu sodného, kyanidu draselného a dalších speciálních chemikálií na bázi kyanidů za rok. Dále skupina vyrobí zhruba 44 tisíc tun dalších chemikálií. V minulých letech firma masivně investovala do modernizace a rozšíření výroby. Lučební závody Draslovka loni vykázaly tržby 1,69 miliardy korun, čistý zisk se meziročně zvýšil z 250 milionů na 278 milionů korun.

Majoritními vlastníky Draslovky jsou od roku 2013 bývalí spolumajitelé Mostecké uhelné Petr Pudil a Vasil Bobela spolu s Janem Dobrovským. Zmíněná trojice působí pod značkou bpd partners. Menšinových 25 procent drží B3 Holding, za kterým stojí bývalý ředitel Draslovky Pavel Brůžek starší a jeho dva synové.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter