Drábová potvrzena ve funkci předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Ministři na dnešním zasedání souhlasili s doporučením výběrové komise a do čela Stáního úřadu pro jadernou bezpečnost jmenovali Danu Drábovou. O rozhodnutí výběrové komise informoval Ekonomický deník již 7. března.

 

Vedení státních úřadů vláda znovu vybírá kvůli novému služebnímu zákonu, kandidáty nejdřív doporučí odborná komise. Vedoucí služebního úřadu je jmenován ministry na dobu neurčitou. Podle informací ČTK byla Drábová jedinou uchazečkou. Předsedkyní SÚJB je od listopadu 1999. Jaderná fyzička Drábová (54) vystudovala obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, kde později získala doktorát z jaderné fyziky. Následně působila v Centru hygieny záření Státního zdravotního ústavu a v Centru radiační monitorovací sítě. Od roku 1996 až do zvolení do čela SÚJB vykonávala funkci ředitelky Státního ústavu radiační ochrany. V roce 2014 získala od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy prvního stupně.

V lednu letošního roku Drábová oznámila, že v říjnových volbách bude za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) jako dvojka kandidátky kandidovat do krajského zastupitelstva ve středních Čechách. Uvedla tehdy, že by chtěla na krajskou úroveň přenést své zkušenosti z komunální politiky, v níž se pohybuje už 18 let. Důvodem podle ní je to, „aby se věci spravovaly nejen shora dolů, ale i zdola nahoru“. Už v únoru potvrdila vláda na základě služebního zákona ve funkci předsedu Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra

chl, čtk