Objem dodávek zkapalněného zemního plynu do evropských přístavů byl v lednu rekordní. Prvně překonal hranici 10 miliard metrů krychlových. Pozici největšího dodavatele drží Spojené státy americké a dále ji posilují. Nepotěší naopak informace, že druhým dodavatelem v pořadí bylo Rusko se zhruba pětinovým podílem.

Za celý rok 2021 se do zemí Evropské unie dovezlo celkem 80 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu (LNG), meziročně o pět procent méně. Změna nastala ve čtvrtém čtvrtletí, kdy již objem dodávek meziročně rostl o 33 procent. V lednu a únoru letošního roku už byl nárůst dvojnásobný oproti stejným měsícům minulého roku.

Jak uvádí Evropská komise v aktuální Čtvrtletní zprávě o trhu s plynem, nárůst souvisí s výpadkem v dodávkách zemního plynu potrubními cestami z Ruska. V posledním loňském čtvrtletí nastal pokles o 24 procent, v lednu a po většinu února byl výpadek ještě vyšší. Rusové začali objem dodávek opět navyšovat až po 20. únoru, tedy těsně před vpádem ruských vojsk na ukrajinské území.

Dovoz zemního plynu do EU podle původu

Podíl jednotlivých zemí na dovozu plynu do zemí EU. Dodavatelé LNG jsou uvedeni dohromady (zelený sloupec). Zdroj: Čtvrtletní zpráva EK o trhu s plynem Q4/2021

Příčiny ruského postupu jsou nejisté, někteří experti včetně šéfa Mezinárodní energetické agentury Fatiha Birola a konzultanta Michala Macenauera z firmy EGÚ Brno hovoří o úmyslné manipulaci s trhem. Cena plynu na evropských burzách vystřelila do extrémních hodnot, ze zhruba 15 eur za MWH na počátku roku 2021 vystřelila až na 183 eur/MWh, což je rekord z 21. prosince loňského roku. Vysoká cena vedla k přesměrování části dodávek LNG z východní Asie do Evropy.

Celá polovina dovezeného LNG loni směřovala do terminálů ve Francii a ve Španělsku. Mezi další významné importéry patří Itále, Nizozemsko, Belgie, Polsko a Portugalsko.

Dodavatele lze rozdělit na dvě skupiny. Mezi ty tradiční, kteří v součtu dodávají stabilně okolo 3 miliard kubíků plynu měsíčně, patří Katar, Alžírsko a Nigérie. Zhruba od poloviny roku 2018 roste objem dodávek LNG ze Spojených států a z Ruska. V loňském roce tak již Spojené státy držely prvenství s objemem 22,3 miliardy m3 dodaného plynu na lodích, druhý byl Katar (16,3 mld. m3) a třetí Rusko se 16 miliardami m3.

Mohlo by vás zajímat

Dodávky LNG do zemí EU podle země původu

Dodávky LNG do zemí EU podle zemí. Zdroj: Čtvrtletní zpráva EK o trhu s plynem Q4/2021

Ukazuje se tak, že zkapalněný plyn neznamená vždy snížení energetické závislosti na Rusku. Dodávky LNG z Ruska měly loni dominantní pozici na trzích Finska a Švédska, současně tvořily zhruba 35 až 38 procent všech dodávek LNG do Nizozemska, Belgie a Francie.

Jistý prostor ke zvýšení dodávek stále je. Letos v lednu byla při rekordním objemu importu LNG celková kapacita přístavních terminálů využita ze 73 procent. Ve Francii to sice bylo 98 procent, ale v jiných zemích není kapacita vyčerpána. Příkladem může být Španělsko s 47procentním využitím terminálů.

David Tramba